Blog PushAd

Jak poprawić doświadczenie klienta i zmniejszyć koszty dzięki marketing automation?

Marketing automation pozwala nie tylko zautomatyzować działania sprzedażowe firmy, ale również budować angażujące relacje z potencjalnymi i obecnymi klientami. Jest to długotrwały proces, który wymaga opracowania przemyślanej strategii, jednak w dłuższej perspektywie może przynieść zadowalające wyniki sprzedażowe.

  1. Zarządzaj ścieżką zakupową użytkownika

Użytkownicy korzystają z różnych urządzeń, aby komunikować się z marką i przeglądać oferty sklepów internetowych. Mogą obejrzeć dany produkt na telefonie, następnie przeczytać o nim opinie z poziomu komputera i ewentualnie dokonać zakupu. Marketerzy powinni budować indywidualne mikrodoświadczenia dla swoich odbiorców, niezależnie od tego, czy korzystają oni z komputera, czy z urządzenia mobilnego. W przypadku braku aktywności dobrze jest, dzięki zautomatyzowanym kampaniom marketingowym, przypomnieć użytkownikowi o ofercie firmy. Warto analizować dane z różnych źródeł, aby stworzyć wspólne środowisko we wszystkich kanałach. Dzięki automatyzacji jest możliwość integracji wszystkich punktów styku (powiadomienia push, e-mail czy SMS) i dostosowania spójnej komunikacji. Opracowując odpowiednie treści i podejmując działania w zależności od wykorzystywanych urządzeń czy mediów, łatwiej jest utrzymać zaangażowanie odbiorców. Podróż klienta, czyli Customer Journey, uwzględnia różnego rodzaju kanały komunikacji, aby potencjalny klient mógł jeszcze prościej i szybciej zapoznać się z ofertą firmy. Tworzenie map Customer Journey pomaga zrozumieć, kiedy, jak i dlaczego klienci zainteresowali się marką oraz jakie emocje im towarzyszyły.

  1. Lead nurturing z marketing automation

Dobrze przemyślana i przeanalizowana ścieżka zakupowa klienta pozwala zoptymalizować koszty kampanii reklamowych i poprawić doświadczenia odbiorców w całym procesie sprzedażowym. Dzięki marketing automation jest możliwe przeprowadzenie użytkownika przez wszystkie etapy lejka zakupowego. Jednym z etapów jest lead nurturing, który polega na informowaniu, edukowaniu i angażowaniu potencjalnego klienta w działania marketingowe i sprzedażowe marki. Narzędzia do marketing automation pomagają śledzić zachowania potencjalnych klientów, np. czy subskrybują bloga, zapisali się na webinar lub udzielają się w mediach społecznościowych pod postami marki. Automatyzacja pozwala również na lead scoring, czyli nadawanie punktacji odbiorcom na podstawie poziomu ich zaangażowania, segmentację bazy oraz wysyłanie spersonalizowanych komunikatów reklamowych. Wszystkie działania są uzależnione od akcji podjętych przez użytkowników. Kluczowe jest, aby umiejętnie zaangażować potencjalnego klienta i zachęcić go do zakupu.

  1. Wprowadzenie klienta w działania marki

Często zdarza się, że użytkownik odwiedził stronę internetową, dołączył do bazy subskrybentów i na tym kończą się podejmowane przez niego akcje. Ten moment, czyli pierwszy kontakt z marką, jest niezwykle istotny, ponieważ właśnie wtedy odbiorca jest najbardziej zaangażowany w komunikację. Warto wykorzystać ten okres, wdrażając onboarding klienta. Marketing automation oferuje wiele funkcji, które umożliwiają ustawienie ścieżek automatyzacji na podstawie zachowania użytkownika. Określone wyzwalacze (triggery), będą wywoływać automatyczną akcję za każdym razem, kiedy zostanie spełniony określony warunek. Przykładowo gdy potencjalny klient kliknie w dany link, otrzyma konkretną wiadomość. Narzędzia do marketing automation pozwalają wysyłać użytkownikom serię automatycznych, spersonalizowanych komunikatów, które staną się odzwierciedleniem ich potrzeb i oczekiwań. Automatyzacja nie tylko pozwala na oszczędność czasu zespołom sprzedażowym i marketingowym, lecz także optymalizację kosztów na działania reklamowe.

  1. Ograniczenie odpływu klientów

Współczynnik odpływu klientów (churn rate) stosowany jest często w odniesieniu do liczby subskrybentów danego serwisu. Określa liczbę użytkowników, którzy przestali być klientami danej firmy w określonym przedziale czasowym podzieloną przez średnią liczbę klientów w tym samym okresie. Dużym wyzwaniem dla firm jest zmniejszenie wskaźnika rezygnacji klientów. Dzięki narzędziom do marketing automation marketerzy mogą przeanalizować dostępne dane o zachowaniach odbiorców i znaleźć sposób, aby ponowne ich zaktywizować. Być może nie otrzymali odpowiedzi na pytania i wątpliwości, posiadają negatywne doświadczenia, rekomendowane produkty nie były dostosowane do ich oczekiwań lub nie otrzymali spodziewanych korzyści, np. darmowej dostawy w sklepie online. Marketing automation dzięki możliwości optymalizacji kampanii reklamowych i spersonalizowanym działaniom marketingowym i sprzedażowym pozwala odzyskać utraconych klientów.

Podobne wpisy

9 strategii marketingowych dla e-commerce, które zwiększą Twoją sprzedaż

Marketing internetowy oferuje sklepom internetowym wiele narzędzi i sposobów na zwiększenie sprzedaży. Wszystkie działania mogą przynosić efekt [...] Czytaj więcej

Jak podnieść świadomość w mediach społecznościowych?

Istnieje co najmniej kilka skutecznych sposobów, które pozwolą zwiększyć świadomość marki w mediach społecznościowych. Udostępnianie postó [...] Czytaj więcej

13 sposobów na podniesienie konwersji w Twoim e-sklepie

Współczynnik konwersji jest jednym z najważniejszych parametrów obrazujących skuteczność kampanii marketingowych. Konwersją może być dokonan [...] Czytaj więcej