Obecnie tradycyjne generowanie leadów może nie przynosić oczekiwanych rezultatów. Jednym z najlepszych sposobów na przyciągnięcie nowych klientów jest wykorzystanie technik opartych o growth hacking, które skuteczniej i szybciej dostarczą zainteresowanych klientów wprost na dół lejka sprzedażowego. Poznaj 9 kreatywnych sposobów na zwiększenie sprzedaży.
- Twórz sekwencje hiperstargetowanych treści
Aby zwiększyć konwersję w sklepie internetowym, należy określić grupę docelową i poznać sposoby na dotarcie ze spersonalizowanym przekazem reklamowym. Im bardziej zawęzimy target group, tym lepiej. Odbiorcy oczekują treści i ofert dostosowanych do ich zainteresowań, potrzeb i oczekiwań. Określając profile odbiorców, którzy spełniają dane kryteria, mamy większą szansę osiągnąć cele sprzedażowe. Targetowanie to proces polegający na selekcji odbiorców w celu określenia grupy docelowej, która w największym stopniu może być zainteresowana produktami lub usługami. Natomiast hipertargetowanie jeszcze bardziej szczegółowo dobiera ofertę i przekaz reklamowy do ściśle wyselekcjonowanej grupy odbiorców. Działania reklamowe prowadzone są głównie w mediach społecznościowych – selekcja profili opiera się między innymi na płci, wieku i zainteresowaniach użytkowników. Na portalach społecznościowych odbiorcy zamieszczają wiele informacji na temat swoich preferencji i stylu życia – ogólnodostępne dane mogą być podstawą do tworzenia spersonalizowanych reklam. Innymi słowy, dajemy użytkownikom dokładnie to, czego potrzebują.
- Uzyskaj wgląd w zachowanie klienta dzięki alertom
Alerty są bardzo cenną funkcją systemów do marketing automation, pozwalającą monitorować działania użytkowników na stronie internetowej. Do wydarzeń, na które można ustawić alert, należą m.in. założenie konta, rejestracja na darmowy okres próbny, kliknięcie w wiadomość lub link, pobranie e-booka, odwiedzenie podstrony z cennikiem, obecność na webinarze czy obejrzenie demo. Dobór zdarzeń zależy od celów i specyfiki biznesu. Może to być również przekroczenie określonego poziomu scoringu lub brak aktywności przez dany czas. Automatyczny alert zostaje wysłany do pracowników, aby zwrócić uwagę na zmianę relacji użytkownika z marką. Dzięki temu można w prosty sposób reagować na działania odbiorców w czasie rzeczywistym.
- Zwiększ sprzedaż dzięki automatycznym zachętom
Marketing automation daje możliwość stosowania najlepszych taktyk sprzedażowych opartych o growth hacking. Jednym ze sposobów na wzrost sprzedaży jest oferowanie użytkownikom dodatkowej wartości w zamian za podjęcie konkretnej akcji. Przykładowo – klient może otrzymać dodatkowy benefit w zamian za rekomendację usługi w mediach społecznościowych. Wystarczy tylko udostępnić link, np. na Facebooku czy Twitterze, lub przesłać bezpośrednio do znajomego.
- Ograniczenie czynnika ludzkiego – polegaj na sztucznej inteligencji
Narzędzia do marketing automation bazują na algorytmach i sztucznej inteligencji. Tym samym mogą wyręczyć zespoły marketingowe i sprzedażowe zaangażowane w tworzenie i wysyłkę kampanii marketingowych. Po ustaleniu scenariuszy automatyzacji system sam decyduje kiedy, do kogo i jaki przekaz reklamowy wysyłać. Dzięki temu można znacząco ograniczyć działanie czynnika ludzkiego w powtarzalnych zadaniach – inteligentne oprogramowanie robi to automatycznie, reagując na zachowanie klienta. Do zadań narzędzi do marketing automation można zaliczyć segmentację kontaktów i wysyłkę spersonalizowanych kampanii, tworzenie dynamicznych formularzy na stronie www, przypomnienia o porzuconym koszyku zakupowym czy komunikację posprzedażową (np. „Oceń produkt”).
- Drip marketing – wysyłaj kampanie kropelkowe po każdej akcji
Kampanie kropelkowe są formą automatyzacji, która polega na tworzeniu zestawu wiadomości, a następnie wysyłce do odbiorców przez określoną liczbę dni. Drip marketing może obejmować zarówno wiadomości e-mail, jak i powiadomienia push. Moment wysłania każdego przekazu reklamowego oparty jest na predefiniowanych wyzwalaczach – można zaplanować wysyłkę wiadomości po rejestracji na stronie, a następnie po 2 dniach. W ten sposób przekazujemy komunikaty stopniowo, dostosowując strategię do działań i zachowań użytkowników.
- Wykorzystaj user-generated content
User-generated content to treści tworzone przez odbiorców z ich własnej inicjatywy. Mogą sprowadzać się do komentarzy w mediach społecznościowych pod postami marek, wpisów na forach internetowych, recenzji na stronach z opiniami czy artykułów blogowych związanych z branżą danej marki. Oddanie użytkownikom kontroli nad tworzeniem treści może wydawać się nieco przerażające, jednak dzięki temu możemy skutecznie rozwinąć i wzmocnić relację z potencjalnymi klientami. Ponadto user-generated content może być bardziej efektywny niż konwencjonalne treści marketingowe.
- Uruchom ponownie proces sprzedażowy z nieaktywnymi leadami
W procesie lead nurturing konsekwentnie przygotowujemy odbiorcę do dokonania zakupu. Niestety gorące leady mogą stracić zainteresowanie i nie angażować się w dalsze działania komunikacyjne marki. Warto wówczas włączyć nieaktywnych odbiorców do kampanii ponownego zaangażowania, aby ożywić zainteresowanie ofertą i zachęcić do zakupów. Czasami jest to najlepszy i jedyny sposób na przywrócenie użytkownika do procesu sprzedaży.
- Wykorzystuj szczegółowe dane na temat odbiorców
Podczas tworzenia kampanii marketingowych warto wykorzystać możliwie jak najwięcej danych o potencjalnych klientach i podzielić ich na grupy zgodnie z przyjętymi założeniami. Ważnym kryterium segmentacji są motywy i potrzeby konsumentów. Segmentacja behawioralna pozwala zidentyfikować specyficzne potrzeby odbiorców – niestety dane nie są tak łatwo dostępne, jak w przypadku segmentacji demograficznej. Korzystając z informacji na temat potrzeb zakupowych, odczuć, nastawienia do marki czy stylu życia użytkowników, można odpowiednio dostosować przekaz reklamowy. Warto wykorzystać marketing dynamiczny, aby przyciągnąć uwagę odbiorcy na stronie oraz stworzyć kampanie remarketingowe.
- Komunikuj się w czasie rzeczywistym
Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z marketingiem B2C czy B2B, warto zawsze być na bieżąco i monitorować alerty z marketing automation. Przykładowo gdy potencjalny klient ogląda stronę z cennikiem, można w czasie rzeczywistym wyświetlić baner z prośbą o podanie danych do kontaktu lub zachęcający do skorzystania z oferty. W tym przypadku liczy się czas – użytkownik jest bardziej skłonny do zakupu, jeżeli otrzyma od razu wszelkie niezbędne informacje potrzebne do podjęcia decyzji.