Wiadomości web push są stosunkowo młodym kanałem komunikacyjnym. Czasami bywają porównywane do newsletterów, jednak notyfikacje push mają niekwestionowaną przewagę – potrafią angażować użytkownika w czasie rzeczywistym. Oprócz odzyskiwania porzuconych koszyków czy zwiększania ruchu na stronie można je wykorzystać w bardziej kreatywny sposób. Oto przykłady:
Cross-selling
Cross-selling to bardzo popularna technika opierająca się na zabiegu sprzedaży powiązanej. Klientowi, który zakupił określony produkt lub usługę, proponuje się dobra komplementarne, czyli innymi słowy dodatkowe, uzupełniające towary lub usługi. Jest to niezwykle skuteczna metoda ze względu na „otwarty portfel” klienta, który skłonny jest dokupić pasujące produkty do już zakupionego. Równocześnie można zastosować promocję – po przekroczeniu danej kwoty wysyłka jest gratis.
Jak w tym przypadku wykorzystać wiadomości push? Osoby, które zakupiły dany produkt, np. naszyjnik, otrzymają powiadomienie promujące kolczyki z tej samej kolekcji. W komunikacie warto zawrzeć dodatkową informację – zachętę, np. „Wybierz jeszcze jeden produkt i ciesz się darmową dostawą!”.
Emocje na żywo
Wiadomości web push sprawdzają się w każdym sektorze, gdzie celem jest sprzedaż lub zwiększenie ruchu na blogu lub stronie internetowej. Nie inaczej bywa w branży sportowej. Dla przykładu prawdziwy fan piłki nożnej chce być zawsze na bieżąco – czytać newsy, oglądać mecze, śledzić życie piłkarzy czy obstawiać wyniki. Sport jest niezwykle emocjonującą branżą i z takim założeniem warto kreować kampanie. Webowe wiadomości push sprawdzą się podczas transmisji meczu na żywo. Być może użytkownik szuka transmisji na stronach internetowych, a otrzymując web push w odpowiednim czasie, chętnie wejdzie na serwis docelowy?
Częstym zabiegiem jest wykorzystywanie powiadomień web push przez bukmacherów, którzy zachęcają do obstawienia wyników meczu tuż przed jego rozpoczęciem.
Jeszcze lepsza obsługa klienta
Strony i sklepy internetowe powinny uwzględniać w strategii nie tylko odpowiednią obsługę przedsprzedażową, ale również posprzedażową. O wiele trudniej jest zatrzymać klienta, niż go pozyskać. Badania satysfakcji pomogą nam zidentyfikować powody jego niezadowolenia i zdobyć szansę na naprawę złego wrażenia, zanim przejdzie do konkurencji. Generowane za pomocą narzędzia do marketing automation wiadomości push warto wykorzystać po każdej wykonanej transakcji. Może to być powiadomienie wysyłane po kilku dniach z opcją oceny procesu zakupowego. W przypadku kliknięcia takiego powiadomienia push użytkownik zostaje przekierowany do ankiety, która pomoże nam dotrzeć do źródła problemów. Użytkownik zadowolony z zakupu będzie mógł zostawić swoją opinię, zaś niezadowolony dostanie szansę na przedstawienie swego problemu.
Notyfikacje push i geolokalizacja
Bez wątpienia wiadomości push są świetnym narzędziem reklamowym. Kluczem do sukcesu jest nie tylko zebranie odpowiednich danych, ale również dobry pomysł na ich wykorzystanie. Celem jest dotarcie do odbiorcy i szybka odpowiedź na jego potrzeby. Niektórzy klienci preferują zakupy stacjonarne po zapoznaniu się z ofertą w sklepie internetowym. Jest to szczególnie widoczne w przypadku branży odzieżowej, gdzie konsument pragnie obejrzeć produkt, przymierzyć i ocenić jego jakość. Warto wykorzystać ten fakt i wysyłać wiadomości push, gdy potencjalny klient znajduje się obok sklepu stacjonarnego. Marketing geolokalizacyjny jest w stanie to zapewnić. Za pomocą GPS oraz adresów IP wykorzystuje dane o lokalizacji potencjalnych klientów. Gdy posiadamy dokładne dane o zainteresowaniach i potrzebach odbiorców, możemy pójść o krok dalej i wysyłać wiadomości informacją o dostępności rozmiarów. Tu jednak warto zaznaczyć, że marketing geolokalizacyjny oparty jest głównie o wysyłkę wiadomości SMS lub MMS, ewentualnie można jeszcze skorzystać z powiadomień push w aplikacji, jednakże tylko jeśli mamy swoją aplikację, z której korzystają klienci. Tych kanałów komunikacji PushAd nie obsługuje, specjalizując się wyłącznie w powiadomieniach web push.