Blog PushAd

promowaniem e-commerce i stron informacyjnych

Różnice między promowaniem e-commerce i stron informacyjnych – co warto wiedzieć?

Jak wypromować sklep online, a jak stronę internetową? Czy wszystkie działania przynoszą wymierne efekty? Sprawdź!
Jednym z podstawowych zadań każdej nowej firmy jest opracowanie strategii promowania własnej marki. Niezależnie czy promujemy stronę informacyjną czy sklep internetowy, warto zaplanować adekwatne działania promocyjne.

Jak promować sklep internetowy?

Dobry pomysł na sklep internetowy to dopiero początek przygody z e-commerce. Samo wyłożenie wirtualnych półek towarami nic nam nie da. Sklep internetowy należy umiejętnie wypromować. Oczywiście na początkowym etapie należy dobrze przemyśleć ofertę i wziąć pod uwagę środki finansowe, jakimi dysponujemy. To, z jakich kanałów będziemy korzystać, zależy od grupy docelowej – tak więc należy określić wiek, płeć, zainteresowania oraz status społeczny odbiorców.

  • Google Ads

Reklamy w Google mają niepodważalną zaletę – płacimy jedynie za efekt, czyli rzeczywiste kliknięcie w reklamę. Aby przekaz nie trafił do przypadkowych osób, kluczowe jest określenie potrzeb użytkownika i dobór odpowiednich fraz.

  • Porównywarki cen

Porównywarki cen to skuteczny sposób na promocję sklepu internetowego, jeżeli jesteśmy w stanie zaoferować stosunkowo niską cenę w porównaniu do konkurencji. Zależność jest prosta – niższa cena, lepsze miejsce w wynikach wyszukiwania.

  • Sprzedaż na aukcjach internetowych

Allegro wciąż jest jednym z najczęściej wybieranych przez internautów miejscem zakupów. To świetna okazja na zaprezentowanie swoich produktów, szczególnie dla początkujących przedsiębiorstw. Warto pamiętać, że sprzedaż na portalach aukcyjnych wiąże się ze stosunkowo dużymi prowizjami.

  • Email marketing

Podstawą kampanii mailingowych jest budowanie dobrej bazy subskrybentów. Jest to pracochłonny proces, dlatego już na wstępie warto zachęcać użytkownika do zapisywania się na newsletter. Nikt nie lubi spamu, dlatego komunikaty powinny być konkretne, zachęcające i ciekawie zaprezentowane.

Reklama push jest idealnym dopełnieniem lub następcą tradycyjnych maili. Mimo że notyfikacje to stosunkowo nowy sposób na komunikację z klientem, zyskują coraz większą popularność. Nic dziwnego – reklama push wykazuje najwyższy poziom konwersji w mediach, a średni CTR z dostarczonych komunikatów wynosi ponad 21%. Dzięki notyfikacjom możemy wysłać CTA odnoszące się do konkretnego porzuconego koszyka i zaproponować odbiorcy np. bon rabatowy.

  • Product feed (plik produktowy)

Budowanie kampanii z bardzo dużą liczbą produktów i ich prezentacja u różnych wydawców wymaga sporego nakładu pracy. Plik produktowy optymalizuje wszystkie te działania – wystarczy eksportować go do odpowiedniego formatu i udostępnić swoje produkty w porównywarkach cenowych. Gdzie jeszcze znajdują zastosowanie pliki produktowe? Przede wszystkim w reklamie produktowej (Google PLA), dynamicznych reklamach produktów (Facebook), galeriach internetowych (Amazon).
Promocja stron informacyjnych
Większość powyższych narzędzi może być użyta również do promocji stron informacyjnych. Jednak w ich przypadku warto w większym zakresie skupić się na tworzeniu, promowaniu i dystrybuowaniu atrakcyjnych i wysokiej jakości treści.

  • Content marketing

Artykuły zamieszczane na blogach lub zewnętrznych serwisach muszą być merytoryczne oraz ciekawe dla odbiorcy. Jednak to nie wszystko. Teksty umieszczone na stronie powinny być przyjazne nie tylko dla użytkowników, ale również i wyszukiwarek, czyli zawierać odpowiednio dobrane słowa kluczowe, dzięki którym o wiele łatwiej można odnaleźć artykuł w internecie.

  • Pozycjonowanie

Pozycjonowanie strony internetowej nie daje tak szybkich efektów jak na przykład Google Ads, jednak warto zainwestować w ten proces. Najważniejszymi czynnikami wpływającymi na pozycjonowanie w Google są optymalizacja pod wyszukiwarki, jakość i długość prezentowanych na stronie treści, używanie słów kluczowych, użyteczność witryny (UX – user experience) czy właściwa indeksacja strony.

  • Dystrybucja treści

Media społecznościowe to bardzo ważny kanał dystrybucji treści. Można je wykorzystać na wiele sposobów – zamieszczając na fanpage’u linki do artykułów, wykorzystując płatne narzędzia do promocji treści czy traktować jako kanał do marketingu wirusowego. Ponadto warto dostrzec możliwości promocji treści w postaci tutoriali, wideo lub ”how to”.

Podobne wpisy

Dlaczego triggery pomogą Ci zwiększyć sprzedaż?

Pracujesz w branży e-commerce i na pewno nie raz zastanawiałeś się co zrobić, by zwiększyć sprzedaż? Użytkownicy PushAd mogą skorzystać [...] Czytaj więcej

AdPop – rozwiązanie problemu blokowania powiadomień web push

Przeglądarki internetowe Firefox oraz Chrome zaczęły blokować popupy – notyfikacje web push. Wielu wydawców&n [...] Czytaj więcej

Web push vs newsletter – plusy i minusy, porównanie

Jakie są zalety i wady powiadomień push i newsletterów? Które narzędzie jest bardziej efektywne w przypadku realizacji kampanii reklamowych? Podp [...] Czytaj więcej