Dzięki powiadomieniom push możemy natychmiast reagować na zachowanie użytkowników. Jak wykorzystać notyfikacje, aby uzyskać najlepsze efekty?
Klienci mają nieograniczony dostęp do informacji na temat produktu czy usługi. Co więcej, z każdym dniem stają się coraz bardziej świadomi i wymagający. Kluczem do sukcesu każdej firmy jest poznanie zachowań i potrzeb odbiorców oraz oczywiście wykorzystanie wiedzy w praktyce. W jaki sposób możemy wykorzystać powiadomienia push, aby zrozumieć zachowanie użytkowników i zwiększyć sprzedaż?
Obecność na wielu kanałach komunikacyjnych
Budowanie relacji z użytkownikami wymaga zrozumienia ich zachowania i podjęcia działań w szerszym zakresie. Odpowiedzią na wciąż rosnące oczekiwania konsumentów jest idea omnichannel, która zakłada integrację wielu kanałów, a jednym z nich są powiadomienia push. Pozwalają jeszcze skuteczniej realizować kampanie marketingowe i zrozumieć zachowanie potencjalnego klienta na każdym etapie ścieżki zakupowej.
Zarówno powiadomienia push w aplikacjach, jak i na desktopie są narzędziem używanym w komunikacji z odbiorcami. Pushe aplikacyjne są coraz częściej stałym elementem strategii marketingowej marek. Nic dziwnego – ewolucja branży mobilnej wymusza na firmach zastosowanie nowych, bardziej nowoczesnych kanałów komunikacyjnych. Użytkownicy oczekują natychmiastowych odpowiedzi na potrzeby oraz spersonalizowanych treści. Web push odpowiadają na zachowanie internauty w sieci, informując o nowym wpisie na blogu, rabatach, promocjach czy wydarzeniach. Skutecznie zwiększają ruch na stronie i pomagają w ratowaniu porzuconych koszyków.
Omnichannel za punkt wyjścia przyjmuje preferencje i oczekiwania odbiorców. Kontakt z klientem powinien odbywać się na wszystkich punktach styku z ofertą. Powiadomienia push wspierają szereg działań, m.in. kampanie w social media, e-mail marketing, kampanie SMS czy lead nurturing. To nowoczesne narzędzie, które jest integralną częścią marketing automation. Wysyłanie powiadomień na kilku kanałach powinno odbywać się na podstawie opracowanego scenariusza – jeżeli użytkownik nie otworzył maila, warto skierować do niego wiadomość push. Jednak w pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednią segmentację bazy subskrybentów, analizę zachowania i monitoring reakcji użytkowników.
Analiza i segmentacja bazy subskrybentów
Aby wysyłać dopasowane komunikaty i tworzyć odpowiednie segmenty odbiorców warto wykorzystać dane behawioralne o użytkownikach np. historię zakupów, najczęściej przeglądane produkty czy rodzaj aktywności w odpowiedzi na otrzymane powiadomienia.
Dzięki powiadomieniom push mamy szansę jeszcze lepiej poznać odbiorców. Im więcej wiemy o klientach, tym łatwiej wysyłać wiadomości, które ich zainteresują. Analiza wyników zakończonej kampanii stanie się podstawą do przyszłych wysyłek. Te bezcenne informacje na temat preferencji użytkownika z pewnością wpłyną na wskaźnik konwersji w przyszłości.