Blog PushAd

Dywersyfikacja treści, czyli sposób na zwiększanie przychodów?

Jedną z głównych zalet content marketingu jest możliwość tworzenia i dystrybucji treści w różnych kanałach jednocześnie. Nie musi to być jeden artykuł, mogą być to materiały uzupełniające w postaci grafik, infografik, wideo czy raportów. Aby utrzymać zainteresowanie odbiorców, warto zapewnić im różnorodność treści we wszystkich punktach styku z marką. Jak tak naprawdę dywersyfikacja contentu wpływa na sprzedaż?

Główne mity na temat dywersyfikacji treści

Podstawowym błędem w content marketingu jest dostarczanie odbiorcom treści niedopasowanych do ich zainteresowań i potrzeb. Zamiast tworzyć wideo z nadzieją, że potencjalni klienci je obejrzą, należy w pierwszej kolejności dowiedzieć się, czego oczekują i czy będą chętni zapoznać się z materiałem. Dopiero na podstawie tej wiedzy można tworzyć content i dystrybuować w różnych kanałach komunikacji. Strategia marketingowa powinna zakładać nie tylko dostarczanie odbiorcom merytorycznych treści, liczy się również jakość przekazu. Przykładowo użytkownicy mogą szybko się zniechęcić, oglądając wideo niskiej jakości – nawet najlepiej opowiedziana historia może ich nie zainteresować, jeżeli użyjemy kiepskiego sprzętu do nagrania. W takim przypadku nie warto oszczędzać środków, ponieważ liczy się nie tylko treść, ale również oprawa.

Content marketing daje ogromne możliwości budowania zasięgu, świadomości marki czy zaangażowania odbiorców. Jednak należy pamiętać, że nie każde rozwiązanie sprawdzi się we wszystkich przypadkach. To, że dany artykuł lub wideo miały duże powodzenie w mediach społecznościowych, nie oznacza, że w innym kanale zbudujemy taki sam zasięg. Warto testować różne media i upewnić się, jakie treści najbardziej angażują odbiorców.

Różne typy contentu

Grupa docelowa powinna otrzymywać zróżnicowany content, na który składają się nie tylko artykuły i grafiki. Dywersyfikacja treści oznacza również dostarczanie wartościowych materiałów wideo, podcastów, tutoriali, wykresów, raportów czy analiz. Równie dobrym rozwiązaniem są darmowe okresy próbne, które dają możliwość przetestowania usługi przed zakupem. Warto również organizować wszelkiego rodzaju konkursy, które angażują odbiorców i pozwalają budować świadomość marki. Dystrybucję treści w znaczący sposób usprawnia narzędzie do marketing automation. Dzięki regułom automatyzacji możemy planować długofalowe działania – nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, a w razie konieczności optymalizować kampanie sprzedażowe i wizerunkowe.

Multichannel – klucz do sukcesu

Multichannel, czyli marketing wielokanałowy, pomaga zwiększyć efektywność realizowanych działań wizerunkowych i sprzedażowych. Strategia komunikacji oparta na budowaniu sieci relacji pomiędzy różnymi mediami intensyfikuje proces odkrywania marki i zwiększa świadomość odbiorców. Powinni otrzymywać wartościowe treści na wszystkich punktach styku z marką. Jednak aby osiągnąć założone cele, nie wystarczy wysokiej jakości content – musi być również spersonalizowany. Zanim zaczniemy tworzyć i dystrybuować treści, należy przeanalizować potrzeby odbiorców oraz prześledzić kanały komunikacji, w których mamy największe szanse ich zaangażować. W tym celu pomocny będzie marketing automation, który pozwala zbierać i analizować dane dostarczane przez użytkowników. Marketing automation pomaga tworzyć spersonalizowane oferty według ustalonych scenariuszy oraz dystrybuować content w wybranych kanałach komunikacji.

Podobne wpisy

Lead nurturing

6 sposobów na większe i bardziej konwertujące leady

Proces lead nurturing składa się z kilku ważnych etapów, które mają za zadanie budować świadomość marki i zachęcić do skorzystania z ofert [...] Czytaj więcej

8 twardych danych, które przekonają Cię do marketing automation

Automatyzacja marketingu nie jest już nowością na rynku, jednak nadal wiele firm nie bierze jej pod uwagę w strategiach marketingowych. Narzędzia [...] Czytaj więcej
Jak skuteczniej zdobywać klientów!

Poradnik lead scoringu: dowiedz się, jak skuteczniej zdobywać klientów!

Klienci są najważniejszym ogniwem wszystkich procesów biznesowych, dlatego wszelkie działania marketingowe muszą opierać się na ich oczekiwania [...] Czytaj więcej