Rok 2021 wymusza na przedsiębiorcach duże zmiany w zakresie prowadzenia działalności. Ograniczenia spowodowane pandemią nie dają wyboru – firmy muszą przenieść się do sieci, aby utrzymać się na rynku. Jakie jeszcze priorytety powinny wyznaczać kierunek przedsiębiorcom?
Biznes w sieci, jako wymóg czasów
Od kilku lat obserwujemy dynamiczny wzrost zainteresowania mediami digitalowymi przez marki prowadzące tradycyjny biznes. Jednak 2021 rok jest wyjątkowy pod tym względem – wśród czynników determinujących zmianę priorytetów pojawia się jeszcze jeden aspekt, jakim jest będąca wynikiem pandemii bardzo niekorzystna sytuacja wielu przedsiębiorców. Tradycyjne firmy tworzą serwisy internetowe umożliwiające wygodne robienie zakupów, a restauracje podejmują współpracę z aplikacjami mobilnymi oraz platformami internetowymi pośredniczącymi w dostawie. W przypadku branży e-commerce należy postawić zarówno na aspekty emocjonalne, jak i techniczne. Na decyzje zakupowe konsumentów wpływa całość wrażeń, które odbiera użytkownik podczas korzystania z serwisu, aplikacji czy sklepu internetowego – między innymi atrakcyjny interfejs, użyteczność, przyjemny design, odpowiednia architektura informacji czy wartościowy content. Jak zadbać o te aspekty?
Doświadczenia konsumentów ważniejsze niż kiedykolwiek
Aby doświadczenia klientów były na równym lub wyższym poziomie, należy zaoferować im bardziej spersonalizowane i angażujące interakcje. Marki powinny zapewnić konsumentom maksymalną satysfakcję, usprawniając komunikację na wszystkich punktach styku odbiorcy z marką. Przenoszenie biznesów do przestrzeni internetowej jest długofalową inwestycją, która obecnie wymaga kreatywnych i innowacyjnych rozwiązań. Przede wszystkim warto postawić na nowe technologie – marki, które idą z duchem czasu, mają większe szanse na zdobycie przewagi konkurencyjnej. Obecnie priorytetem dla niektórych przedsiębiorstw jest po prostu utrzymanie się na rynku, unikanie inwestowania dużych nakładów finansowych. W tym celu warto całkowicie zaangażować się w działania marketingowe i sprzedażowe, które nie generują dużych kosztów. Podstawą jest oczywiście dobra obsługa klienta, spersonalizowany przekaz reklamowy czy kreatywne działania viralowe. Warto wykorzystać narzędzie do marketing automation, które pozwala prowadzić komunikację bardziej osobistą, nastawioną na realizację potrzeb zakupowych odbiorców.
Efekt synergii w przedsiębiorstwie
Na sukces firmy składają się nie tylko działania podejmowane przez dział marketingu, ale również odpowiednia obsługa klienta, intuicyjny serwis internetowy czy dobrze zaplanowane działania sprzedażowe. Wszystkie działy mają jeden cel, czyli właściwą odpowiedź na potrzeby konsumentów, a co za tym idzie – wzrost sprzedaży. Efekt synergii jest podstawą skutecznej strategii marketingowej – pozwala łączyć zasoby organizacyjne, efektywne wykorzystanie nowych technologii i optymalizację budżetu. Wszystkie podejmowane działania powinny być jak najbardziej spójne, uwzględniając potrzeby, oczekiwania i zachowania odbiorców. Docierając do klienta wieloma zintegrowanymi kanałami, mamy możliwość prowadzenia efektywnego marketingu. Warto wykorzystywać narzędzia, które będą się uzupełniać i pozwolą zautomatyzować procesy np. powiadomienia push, e-mail marketing i kampanie SMS.
Niezależnie od strategii, kluczowa jest wiedza na temat odbiorców i umiejętne wykorzystanie zebranych informacji. Takie możliwości oferuje narzędzie do marketing automation – dzięki automatyzacji możemy oszacować wartość każdego potencjalnego klienta, skutecznie posegmentować bazę kontaktów, wysyłać spersonalizowane komunikaty, zbudować profil idealnego klienta czy profile bliźniacze w celu poszukiwania innych leadów. Planując kampanie marketingowe, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na kompleksowość i synergię działań, dostosowując je do oczekiwań współczesnego konsumenta. Narzędzie do marketing automation pozwala nie tylko realizować skuteczne kampanie reklamowe, ale również działać w oparciu o oczekiwania odbiorców.