Blog PushAd

ATL vs BTL

ATL vs BTL

Czym różni się ATL od BTL? Które formy strategii marketingowej warto realizować w kampaniach reklamowych? Sprawdź!

Terminy ATL i BTL to określenie mediów, za pomocą których przekaz dociera do odbiorcy. Rozwój nowych technologii sprawia, że różnice pomiędzy obiema formami strategii marketingowej zacierają się. Czym tak naprawdę jest ATL i BTL? Jakie formy reklamy się do nich zaliczają?

Czym jest marketing ATL?

ATL („above the line”) jest rodzajem strategii marketingowej skierowanej do odbiorcy masowego bez personalizowania przekazu. Tym mianem określa się kampanie realizowane za pomocą mass mediów – w telewizji, radiu, prasie, kinie, a także w postaci bilbordów i plakatów. ATL to również kreatywne formy reklamy outdoorowej. Choć taka reklama jest z założenia skierowana do szerokiego grona odbiorców, częściowo można ją ukierunkować na wybrany target. Dotyczy to na przykład promocji marki w prasie branżowej lub spotu telewizyjnego w przerwie serialu o konkretnej tematyce. Również billboardy mogą być umieszczone w odpowiedniej lokalizacji, pozwalając na trafienie do określonej grupy docelowej.

Co oznacza pojęcie BTL?

BTL, czyli “below the line” w przeciwieństwie do ATL-u nie jest skierowane do masowego grona klientów. W tym przypadku liczy się personalizacja przekazu. Reklama musi trafić do odpowiedniej grupy docelowej. W dobie internetu form marketingu BTL jest bardzo dużo. Do najpopularniejszych należą: pozycjonowanie w wyszukiwarkach, reklama w mediach społecznościowych, video marketing, tworzenie virali, remarketing, e-mailing, powiadomienia push czy public relations. Warto zwrócić uwagę na powiadomienia push, które weszły dynamicznie na polski rynek, niemalże dyskredytując e-mail marketing. Notyfikacje są dla konsumentów bezpieczniejszą formą komunikacji – nie ma konieczności podawania numeru telefonu lub adresu e-mail.

Różnice pomiędzy ATL i BTL

Obecnie różnice pomiędzy BTL i ATL powoli się zacierają, a sztywny podział traci na znaczeniu. Mimo dynamicznej ewolucji środków przekazu mass media wciąż stanowią duży kawałek tortu reklamowego. ATL może być doskonałym uzupełnieniem marketingu BTL i odwrotnie. Jednak przeważnie tylko duże firmy mogą sobie pozwolić na reklamę telewizyjną bądź radiową. Natomiast BTL otwiera szeroko drzwi dla początkujących firm, dopiero wkraczających na rynek. 

Należy pamiętać, że konsumenci stali się bardzo wybredni i oczekują oferty reklamowej dostosowanej do ich indywidualnych potrzeb. Warto chociażby zwrócić uwagę na trendy pojawiające się w ostatnich latach – jak dobrze stargetowane newslettery, monitoring zachowań internautów czy komunikacja przez powiadomienia push. Dla przykładu spoty radiowe mogą być doskonałym uzupełnieniem działań w mediach społecznościowych. Jednak to dzięki kampanii internetowej możemy precyzyjnie badać efektywność.

TTL jako wymóg czasów

TTL jest w Polsce pojęciem jeszcze mało znanym. To skrót od „through the line”. Termin powstał jako odpowiedź na trudności z zakwalifikowaniem nowych mediów w stosunku do dwubiegunowej opozycji ATL i BTL. Nowa strategia wykorzystuje indywidualne podejście do odbiorcy w połączeniu z masowością.

Podobne wpisy

Dlaczego powiadomienia push nie docierają do odbiorców?

Aby użytkownicy otrzymywali powiadomienia push ze strony internetowej, muszą zapisać się do bazy subskrybentów. Jednak zdarza się, że pomimo su [...] Czytaj więcej

Konwersja, retencja, ROI, Opt-In… co to wszystko znaczy? Słowniczek marketera

Czy wiesz, co oznaczają podstawowe pojęcia w marketingu? Poznaj je, by tworzyć jeszcze skuteczniejsze kampanie reklamowe! W obecnych czasach market [...] Czytaj więcej

AdPop – jedno narzędzie, mnóstwo możliwości

Prowadząc sklep internetowy, na pewno borykasz się z problemem porzucanych przez klientów koszyków czy niedokończonych transakcji. Jak pokazują [...] Czytaj więcej