Blog PushAd

RWD, AMP

RWD, AMP, a może dedykowana wersja mobilna? Jak przystosować stronę do Mobile First Index?

Nie chcesz stracić pozycji w Google? Sprawdź, na czym polega Mobile First Index i jak przygotować stronę do nowych algorytmów wyszukiwarki.
Twierdzenie, że urządzenia mobilne są przyszłością internetu, nie jest już aktualne. Obecnie nie jest to prognoza, ale teraźniejszość. Urządzenia mobilne odgrywają bardzo ważną rolę w wyszukiwaniu informacji w sieci. Z tego względu Google opracowało Mobile First Index, faworyzując strony internetowe przystosowane do urządzeń mobilnych.

Czym jest Mobile First Index?

Roboty indeksujące Google stale analizują strony internetowe, przypisując im pozycję w wyszukiwarce oraz dane wartości. Ocenie mogą podlegać kwestie takie jak struktury linków, teksty dostępne na stronie, szybkość ładowania czy rodzaj zamieszczonych materiałów. Jeszcze do niedawna większą wartość przypisywano stronom internetowym dostosowanym do komputerów (Desktop First Index). Wkraczając do ery mobile, Google wymyśliło sposób, aby witryny przystosowane do urządzeń mobilnych wyświetlały się w pierwszej kolejności. Mobile First Index, czyli nowy model indeksowania, sprowadza się do obniżania rankingów stron niedostosowanych do urządzeń mobilnych.

SEO a Mobile First Index

Wprowadzone zmiany wpływają na duże wahania w wynikach wyszukiwania Google, co może przełożyć się na trudniejsze pozycjonowanie stron, które nie posiadają wersji na smartfony i tablety. O co należy zadbać, optymalizując stronę? Przede wszystkim dane strukturalne oraz metadane (title i description) powinny być obecne na obu wersjach strony. Nie mogą się one różnić niezależnie od tego, czy są na stronie desktopowej czy mobilnej. To samo dotyczy treści, ale nie tylko tekstów, ale również filmów i obrazów, łącznie z ich atrybutami alt. Warto, aby strona mobilna zawierała taką samą ilość tekstu co desktopowa.

Należy również pamiętać, że treści przeglądane na smartfonie lub tablecie muszą być bardzo czytelne. Nie ma tutaj miejsca na pop-upy z praktycznie niewidocznym krzyżykiem zamykającym okno. W tym przypadku lepszym rozwiązaniem jest reklama push, czyli okienko z krótką treścią nawołującą do działania. Obecnie reklama push, jako nowoczesna forma komunikacji z potencjalnymi klientami, jest w pełni dostosowana do stron mobilnych i responsywnych na smartfony i tablety. Przygotowując kampanię, mamy możliwość sprawdzenia, jak reklama push będzie wyglądała na różnych urządzeniach.

Strona responsywna czy mobilna?

W obecnych czasach mobilna wersja strony jest ogromnym plusem, jednak czy należy się obawiać, jeżeli posiadamy jedynie stronę responsywną? Okazuje się, że nie. W tym przypadku Google będzie indeksować wersję desktopową, biorąc pod uwagę wyświetlanie na urządzeniach mobilnych. Jeżeli zadbaliśmy o RWD lub stronę z dynamicznym contentem, można ją uznać za przygotowaną do zmierzenia się z Mobile First Indexing.
Istotną rolę w procesie odgrywa AMP (Accelerated Mobile Pages), czyli sposób budowania stron internetowych, który ma na celu przyspieszanie ich ładowania poprzez wykorzystanie infrastruktury chmur lub serwisów cache’ujących. AMP ma bezpośredni wpływ na SEO, zmniejszając współczynnik odrzuceń. Dotyczy to nie tylko stron mobilnych, ale również desktopowych.

Podobne wpisy

9 strategii marketingowych dla e-commerce, które zwiększą Twoją sprzedaż

Marketing internetowy oferuje sklepom internetowym wiele narzędzi i sposobów na zwiększenie sprzedaży. Wszystkie działania mogą przynosić efekt [...] Czytaj więcej

Jak podnieść świadomość w mediach społecznościowych?

Istnieje co najmniej kilka skutecznych sposobów, które pozwolą zwiększyć świadomość marki w mediach społecznościowych. Udostępnianie postó [...] Czytaj więcej

13 sposobów na podniesienie konwersji w Twoim e-sklepie

Współczynnik konwersji jest jednym z najważniejszych parametrów obrazujących skuteczność kampanii marketingowych. Konwersją może być dokonan [...] Czytaj więcej