Audyt treści na stronie jest jednym z najważniejszych elementów strategii content marketingowej. Z tego względu należy na bieżąco kontrolować, czy teksty są wartościowe dla odbiorców, rzetelne, aktualne, wiarygodne i zgodne z zasadami SEO. Aby przeprowadzić dobry audyt treści, warto odpowiedzieć sobie na kluczowe pytania – jakie?
- Czy treści na stronie są wciąż aktualne i istotne dla użytkownika?
Na stronie internetowej zamieszcza się różnego rodzaju treści, zarówno uniwersalne, jak i poruszające aktualne zagadnienia. Jeżeli tematyka zmieniła się od czasu publikacji, warto edytować czy odświeżyć dane teksty na stronie. Muszą być przede wszystkim aktualne, co znacząco wpływa na ich przydatność. Regularne przeprowadzanie audytu i odświeżanie treści na stronie sprawi, że informacje będą zawsze istotne, a marka nie straci zaufania w oczach odbiorców.
- Jak dużo osób wyświetla i czyta dany wpis?
Przeprowadzając audyt treści, należy zweryfikować ruch na stronie, liczbę wyświetleń, współczynnik odrzuceń oraz średni czas przebywania użytkownika na danej podstronie. Dzięki takiej analizie można wysnuć wiele wniosków, które pomogą wskazać strony czy wpisy blogowe, które wymagają aktualizacji. Przykładowo, użytkownik zainteresowany tytułem artykułu odwiedza stronę, ale już po kilku sekundach opuszcza witrynę. Może to być znak, że dana treść jest nieciekawa lub nieaktualna i wymaga edycji.
- Jakie zaangażowanie generuje dany post?
Konta w mediach społecznościowych mogą okazać się wartościowym źródłem wiedzy na temat przydatności treści na stronie. Zdecydowana większość witryn pozwala na udostępnianie np. wpisu blogowego z poziomu strony – warto monitorować liczbę takich udostępnień w social media, aby dowiedzieć się, jakim zainteresowaniem cieszy się dany artykuł. Ponadto dobrym rozwiązaniem jest publikacja materiałów na własnych profilach społecznościowych i mierzenie zaangażowania użytkowników, np. ile razy post został udostępniony, skomentowany, polubiony oraz ile było przejść na stronę docelową z linku.
- Jakie są wskaźniki SEO dla danego wpisu?
Dobrej jakości artykuły na stronie powinny generować linki zwrotne. Oznacza to, że treści są na tyle ciekawe, że użytkownicy odnoszą się do nich. Audyt SEO warto więc zacząć od sprawdzenia, czy link nadal działa, a treści są aktualne i istotne dla użytkowników. Należy zadbać o poprawność wyświetlania wpisu w wynikach wyszukiwania (SERP), czyli zweryfikować, czy tytuł strony i opis meta mieszczą się w dostępnej przestrzeni, czy słowa kluczowe są widoczne oraz czy post zachęca do kliknięcia.
- Czy dany wpis konwertuje i generuje leady sprzedażowe?
Content marketing na blogu firmowym skupia się przede wszystkim na celach sprzedażowych. Jeśli jest nim ustalona konwersja, warto monitorować realizację celów w dedykowanych narzędziach (np. marketing automation). Audyt pozwoli określić, które treści są najbardziej wartościowe dla użytkowników. Tym samym umożliwi to stworzenie materiałów, do których dostęp będzie wymagał wypełnienia krótkiego formularza lub zapisu do newslettera. W ten prosty sposób można przyczynić się do generowania leadów sprzedażowych.
- Jakich treści brakuje na stronie?
Audyt treści powinien wskazywać możliwości rozbudowy strony o dodatkowe materiały, które będą najbardziej wartościowe dla użytkowników, np. tutoriale, poradniki, e-booki czy nowinki branżowe. Można również usunąć mało konwertujące posty blogowe czy zaktualizować popularne artykuły. Audyt treści i audyt SEO powinny być integralną częścią strategii content marketingowej, a nawet szerzej strategii marketingowej. Dzięki temu będziemy w stanie określić potencjał witryny i zrozumieć, czego tak naprawdę oczekują przyszli klienci.