Budowanie marki osobistej pozwala tworzyć świadomą ścieżkę kariery. Dotyczy to zarówno jednoosobowych firm, jak i stanowisk eksperckich wewnątrz organizacji. Jak personal branding może kreować markę pracodawcy? Dlaczego warto wykorzystać personal branding w biznesie?
Czym jest personal brand?
Personal brand skupia się na budowaniu własnego wizerunku specjalisty w danej dziedzinie. Jest to strategia marketingowa i ogół działań, które wzmacniają pozycję i własną markę na rynku. Zarządzanie marką to zarządzanie sobą, czyli w pełni przemyślany i zaplanowany proces, który ma przełożenie na życie zawodowe. Dzięki takim działaniom można budować wiarygodność w oczach odbiorców, zdobywać większe zaufanie, a także wzmacniać wizerunek pracodawcy w organizacji.
Kreując własną markę, należy przede wszystkim zdefiniować grupę docelową, tworząc tzw. personę, określić cele, przeanalizować działania konkurencji, a przede wszystkim wykorzystać możliwości, jakie stwarza rynek. Marka osobista powinna być wiarygodna, dlatego kluczowe jest ustalenie strategii komunikacji, a więc założeń content marketingowych i dystrybucji treści w mediach. Komunikacja musi być spójna i obecna tam, gdzie przebywa grupa docelowa. Obecnie standardem są materiały wideo, jak i treści publikowane na blogu i mediach społecznościowych. Pracując nad swoją marką, należy być autentycznym, godnym zaufania, wiarygodnym i inspirującym – w końcu pasja rodzi profesjonalizm.
Przeczytaj również: Direct to consumer – stań twarzą do klienta z pomocą powiadomień push
Personal branding a employer branding
Employer branding to z kolei budowanie wizerunku organizacji, której celem jest stworzenie atrakcyjnego środowiska dla rozwoju kariery obecnych i przyszłych pracowników. Działania można podzielić na dwa typy, czyli employer branding wewnętrzny oraz zewnętrzny. W przypadku pierwszego celem jest stworzenie przyjemnej atmosfery pracy, wspierającej możliwość rozwoju. Do zakresu działań można zaliczyć sam proces rekrutacji, dodatkowe benefity w postaci opieki zdrowotnej, szkolenia czy wyjazdy integracyjne.
Natomiast employer branding zewnętrzny skupia się na budowaniu pozytywnego wizerunku pracodawcy w oczach przyszłych kandydatów np. poprzez uczestnictwo w targach pracy czy promocji przedsiębiorstwa na uczelniach wyższych. Bardzo korzystnym rozwiązaniem dla organizacji jest wspieranie pracowników w kreowaniu marki własnej, która jednocześnie wzmacnia markę przedsiębiorstwa (business brand). Jak jeszcze marka osobista wpływa na strategię marketingową firmy?
Przeczytaj również: Od brand awareness do brand advocacy. Co z klientem po sprzedaży?
Personal branding jako fundament employer brandingu
Opowiadanie historii przedsiębiorstwa za pośrednictwem marki osobistej jest ważnym elementem strategii marketingowej w zakresie rekrutacji. Połączenie employer i personal brandingu daje wymierne efekty w postaci dotarcia do najbardziej atrakcyjnych kandydatów, wyższej konwersji ogłoszeń o pracę, kształtowania wizerunku pracowników jako ekspertów w swojej branży, dodatkowego zasięgu ogłoszeń rekrutacyjnych, a także stwarza motywację do podnoszenia kompetencji obecnych pracowników. Business brand to nie tylko budowanie spójnego i pozytywnego wizerunku firmy wśród obecnych i przyszłych pracowników, lecz także potencjalnych klientów.