Aplikacje mobilne oferują użytkownikom coraz więcej udogodnień. Jednym z nich są komunikaty push. Jak ich używać i dlaczego warto wprowadzić je w aplikacje?
Powiadomienia push nie tylko są efektywnym narzędziem reklamowym wykorzystywanym do zwiększenia ruchu w witrynie czy w celu ratowania koszyka zakupowego. To również wiadomości przekazywane użytkownikowi przez aplikacje mobilne, które mają informować o nowych zdarzeniach, aktywnościach czy nowościach.
Nowe usługi i oferty
Komunikaty push to nowoczesny kanał komunikacji, dzięki któremu użytkownik otrzymuje atrakcyjne, spersonalizowane wiadomości z aplikacji i stron, które faktycznie go interesują. Nie ma mowy o nachalnych powiadomieniach od zewnętrznych firm. Bez problemu można badać i oceniać zachowania klientów w aplikacji mobilnej, a następnie wysyłać im powiadomienia odzwierciedlające ich aktywność.
Dlaczego komunikaty push są bardziej efektywne od wiadomości mailowych i sms? Przede wszystkim nie są traktowane przez użytkowników jako spam. Chyba każdy z nas otrzymuje na swoją skrzynkę mailową wiele wiadomości niedostosowanych do preferencji i potrzeb. Odruchowo je kasujemy, nie zapoznając się z treścią maila. SMS-y są dobrym kanałem komunikacyjnym, ponieważ nie można ich przeoczyć, jednak jak możemy wypisać się z bazy subskrybentów? Chyba większość z nas nie zna odpowiedzi na to pytanie. Nawet jeżeli powiadomienia push z danej kategorii tematycznej przestały interesować użytkowników, bez problemu mogą je wyłączyć, nie powodując irytacji.
Powiadomienia o zdarzeniach w bankowości mobilnej
Komunikaty push to rozwiązanie umożliwiające wysyłanie spersonalizowanych wiadomości do użytkowników korzystających z aplikacji bankowych. Aby otrzymywać powiadomienia, wystarczy tylko pobrać daną aplikację i mieć dostęp do internetu. Jeszcze do niedawna jedynymi sposobami informowania użytkowników o zdarzeniach na rachunku bankowym były wiadomości mailowe i SMS-y. Z roku na rok dynamicznie rośnie zainteresowanie powiadomieniami push, które informują użytkowników o zdarzeniach na rachunku. Klient banku sam decyduje, jakie wiadomości chce otrzymywać. Bank może wysyłać powiadomienia dotyczące operacji przychodzących, wychodzących, operacji kartowych, blokad środków na rachunku, zbliżającego się terminu spłaty zadłużenia, a także spersonalizowanych ofert. Wiadomości push pojawiają się na pasku powiadomień telefonu, dlatego z pewnością nie zostaną niezauważone.
Śledzenie przesyłek przez aplikację mobilną
Firmy kurierskie coraz częściej decydują się na wprowadzenie nowej funkcjonalności w postaci powiadomień push. Dla przykładu firma InPost rezygnuje z komunikacji SMS-owej na rzecz notyfikacji w aplikacji mobilnej. Firma przewozowa uzasadniała decyzję koniecznością zapewnienia większego bezpieczeństwa swoim klientom. Powiadomienia push to znacznie lepsze rozwiązanie nie tylko ze względu na ryzyko ataków hakerskich. Dzięki notyfikacjom użytkownik ma jeszcze łatwiejszy dostęp do informacji. Komunikaty push wyświetlają się na ekranie smartfona przy każdej zmianie statusu paczki bez konieczności logowania.