Strategia marketingowa jest najważniejszym elementem działań promocyjnych, ponieważ wyznacza kierunek rozwoju przedsiębiorstwa. Świadomość, dokąd zmierza marka, w znaczący sposób ułatwia prowadzenie działań marketingowych i ich analizę. Na co zwrócić uwagę, planując strategię marketingową?
Cel to nie strategia marketingowa
Nie należy mylić celu z środkiem. Strategia marketingowa odpowiada na pytanie, w jaki sposób dojdziemy do celu. Prawidłowo skonstruowana strategia marketingowa jest w stanie pokazać, jak realizować obrane cele przy wykorzystaniu budżetu i dostępnych zasobów. Bez dobrze zaplanowanej i konkretnej strategii droga do postawionego celu będzie z pewnością dłuższa i bardziej kosztowna.
Strategia marketingowa – analiza rynku
Planowanie strategii marketingowej powinno przebiegać wieloetapowo. W pierwszej kolejności wymaga przeprowadzenia analizy rynku i zebranych informacji. To, jak zostaną wykorzystane, może wpłynąć na dalsze etapy całej strategii. Analiza pomaga zrozumieć czynniki, które mogą przyczynić się do osiągnięcia sukcesu, czyli realizacji planu biznesowego. Warto przyjrzeć się swojej konkurencji, sprawdzić, jakie są segmenty odbiorców i na co jest aktualnie popyt. Wejście w segment klientów zamożnych wymaga innej strategii niż dotarcie do klienta masowego. Jeżeli firma już jakiś czas funkcjonuje na rynku, może dokonać audytu dotychczasowych działań marketingowych. W ten sposób można zrozumieć, czy te działania były odpowiednio dobrane.
Strategia marketingowa a grupa docelowa
Zdefiniowanie grupy docelowej to kolejny element, który powinna uwzględniać strategia marketingowa. W uproszczeniu są to potencjalni klienci, którzy mogą być zainteresowani tym, co oferujemy. Aby ich lepiej poznać, należy zastanowić się, kim są np. kobiety w wieku 25-35 lat, matki dzieci w wieku szkolnym. Im bardziej konkretne informacje zbierzemy, tym lepiej. Następnie bardzo istotnym krokiem jest tworzenie person. Jest to po prostu wyobrażenie o potencjalnym kliencie, które pomoże w budowaniu komunikatów reklamowych.
Wykorzystaj innowacyjne narzędzia marketingowe
Każda strategia marketingowa powinna zawierać przemyślane narzędzia i kanały komunikacji marketingowej. W zależności od grupy docelowej mogą być cyfrowe lub offline’owe. W obecnych czasach dobra strategia marketingowa nie obejdzie się bez działań internetowych takich jak np. social media, Google Ads, e-mail marketing, push powiadomienia, chatboty, marketing SMS, marketing automation czy content marketing. Czy w takim razie warto być obecnym w każdym kanale komunikacyjnym? Absolutnie nie! Najlepszym rozwiązaniem są działania marketingowe w kilku kanałach, ale z pełnym zaangażowaniem i profesjonalizmem. W przeciwnym razie marce grozi “przepalenie budżetu”.
Warto zastanowić się, gdzie są obecni odbiorcy. Istnieją uniwersalne kanały komunikacji, które powinna zawierać strategia marketingowa. Jest to oczywiście strona internetowa. Warto również zainwestować w blog firmowy, email marketing, social media oraz push powiadomienia. Najnowszą technologią, która umożliwia pozyskanie i zarządzanie bazą odbiorców, są właśnie notyfikacje push. Powiadomienia dają możliwość łączenia użytkowników w grupy i wysyłania wiadomości bez zbierania adresów e-mail i numerów telefonów. Te zwięzłe spersonalizowane komunikaty generują najwyższy poziom konwersji w mediach i pomagają zwiększyć sprzedaż, odzyskując porzucone koszyki.