Powiadomienia web push to proste narzędzie do szybkiego kontaktu z użytkownikami strony, którą zarządzasz. Czym jest powiadomienie web push z punktu widzenia odbiorców i jak je postrzegają? Jak maksymalnie wykorzystać potencjał push notyfikacji? Przekonaj się, że powiadomienia to świetny sposób na udaną komunikację z klientami!
Powiadomienie web push z punktu widzenia subskrybenta
Push notyfikacje to natychmiastowo wysyłane powiadomienia do zebranej grupy subskrybentów, którzy wyrazili na to wcześniej zgodę. Zwięzłe i krótkie, a dzięki temu przyjazne dla odbiorcy komunikaty charakteryzują się dużym współczynnikiem klikalności. Powiadomienia web push pojawiają się użytkownikom stron internetowych na ekranach komputerów lub urządzeń mobilnych nawet po opuszczeniu danej WWW.
Notyfikacje mają formę niewielkich okienek zawierających krótki i zwięzły tekst oraz grafikę charakterystyczną dla web push. Bardzo często możemy je dostrzec w prawym dolnym rogu ekranu naszego komputera lub w pasku powiadomień na naszych telefonach. Te małe prostokąciki zawierają również link przekierowujący odbiorcę na konkretną stronę internetową. Web pushe otrzymuje każdy, kto wyraził na to zgodę podczas odwiedzin w danej witrynie. Owej zgody nie da się wyrazić przypadkiem – jest ona w pełni intencjonalna, bo pytanie o nią pojawia się w specjalnym okienku.
Z punktu widzenia subskrybenta, czyli odbiorcy, powiadomienie web push jest znacznie bardziej atrakcyjne niż tradycyjne newslettery. Nie chodzi tu wyłącznie o efekt świeżości. Po prostu znacznie chętniej klikamy notyfikacje, które pojawiają się na naszych ekranach. Zwięzła forma powiadomienia jest dla przeciętnego użytkownika mało inwazyjną formą reklamy, a dobrze sformułowany komunikat potrafi autentycznie zaintrygować.
Powiadomienia web push z punktu widzenia użytkownika platformy
Firmy wykorzystujące web push coraz bardziej dostrzegają siłę tego kanału komunikacji. Powiadomienia push stanowią potężne narzędzie w rękach marketerów i właścicieli stron, pozwalające na budowanie głębszej relacji z użytkownikami oraz zachęcanie ich do częstszej interakcji ze stroną. Jednak kluczem do skuteczności jest umiar i dostosowanie treści powiadomień do potrzeb i preferencji odbiorców. Odpowiednio wykorzystane web pushe mogą znacząco przyczynić się do zwiększenia zaangażowania, lojalności użytkowników i ostatecznie – sukcesu działań marketingowych.
Ponieważ powiadomienia web push to forma reklamy internetowej pozwalająca na szybką i łatwą komunikację z subskrybentami, szczególnie chętnie korzysta z nich branża e-commerce. Sklepy internetowe wysyłają klientom np. automatyczne przypomnienia o porzuconym koszyku zakupowym lub informacje o promocyjnej cenie danego produktu, którym byli wcześniej zainteresowani. Ale web pushe sprawdzają się świetnie nie tylko w online’owych sklepach – z powodzeniem korzystają z nich portale turystyczne, hotele, restauracje czy strony eventowe.
Zgodę na otrzymywanie web push jest stosunkowo łatwo uzyskać od potencjalnych odbiorców –wystarczy, że wyrażą akcept za pomocą przycisku. Nie trzeba im prezentować ściany tekstu z wyrażeniem zgody na komunikację, bo narzędzie nie zbiera żadnych danych wrażliwych, nawet adresów e-mail. Powstająca w ten sposób baza użytkowników jest RODO. Ponadto powiadomienia push obsługują praktycznie wszystkie popularne przeglądarki internetowe wykorzystywane na komputerach osobistych lub smartfonach.
Powiadomienia sprawdzają się nie tylko w komunikacji z klientami, ale również w działaniach wizerunkowych. Mogą kierować użytkowników na dowolną stronę internetową lub landing page, a komunikat dociera do nich w wybranym przez nas momencie lub z określonym opóźnieniem.
Web push – proste wdrożenie i duży potencjał
Aby zacząć wysyłać powiadomienia web push, wystarczy skorzystać z naszej oferty i dodać jedną linijkę kodu na swojej stronie. Do dyspozycji mamy wówczas między innymi kreator powiadomień, którego obsługa jest prosta i intuicyjna. Przy jego pomocy tworzymy banner subskrypcyjny, zachęcający do odbierania web pushy oraz możemy tworzyć własne powiadomienia do użytkowników.
Ważną rolę pełnią także narzędzia analityczne. Dzięki nim powiadomienia pozwalają również na zebranie informacji o tym, kto, kiedy i w jaki element web pusha klika. Warto także monitorować skuteczność samej kampanii, wykorzystując dostępną analitykę, i ciągle udoskonalać komunikaty – między innymi przy pomocy testów A/B.