Chcesz zwiększyć konwersję w działaniach marketingowych? Zastanawiasz się, czy warto wdrożyć powiadomienia push? Sprawdź, jak działają znane za granicą powiadomienia push w sieci (push notification network) oraz jak wykorzystać je w kampaniach marketingowych.
Push notification network – powiadomienia wspierające działania marketingowe
Popularne za granicą kampanie oparte na powiadomieniach push w sieci (ang. push notification network) to nic innego jak powiadomienia w postaci małych okienek ukazywane użytkownikom na stronie internetowej. Bardzo dynamicznie wkroczyły na polski rynek, przyczyniając się do realizacji celów sprzedażowych i wsparcia obsługi klienta.
Jak działają? Po wejściu użytkownika na daną stronę internetową wyświetla się mu okienko zapisu na powiadomienia push. Gdy wyrazi zgodę na wyświetlanie komunikatów, zostaje zapisany w bazie subskrybentów i od tej pory otrzymuje dopasowane do jego preferencji informacje – promocje, rabaty czy ciekawe artykuły. Każda notyfikacja w przeglądarce zawiera stałe elementy, czyli nagłówek, grafikę, krótką i angażującą treść oraz link do strony. Dlaczego warto i jak zacząć przygodę z web push?
Analiza dotychczasowych kampanii
Zanim zdecydujemy się na stworzenie kampanii z wykorzystaniem notyfikacji push w przeglądarce,warto przeanalizować skuteczność obecnych narzędzi marketingowych.
Najlepszym przykładem są newslettery, które obecnie jeszcze wykorzystuje wiele firm, ale już zauważalny jest trend porzucania ich na rzecz nowocześniejszych form komunikacji. W ich przypadku średni wskaźnik kliknięć (CTR) wynosi około 4%, natomiast wskaźnik otwarć (OR) około 16%. Obecnie przedsiębiorstwa zaczynają odchodzić od newsletterów na rzecz nowoczesnych form komunikacji, jak np. web push. W tym przypadku średni CTR z dostarczonych komunikatów wynosi niespełna 22%! Jak widać, różnica jest bardzo duża.
Warto wiedzieć, że za granicą, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, notyfikacje push w przeglądarce są niezwykle popularne – codziennie wysyłane są dziesiątki milionów powiadomień! Web push stanowią idealne uzupełnienie newsletterów, a czasami zastępują ten kanał komunikacji. Tak jest w przypadku portalu Sport.pl, który powiadomił swoich subskrybentów o zakończeniu wydawania newslettera. Redakcja podkreśla, że wykorzystuje w celu komunikacji z odbiorcami bardziej dynamiczne kanały niż newslettery e-mailowe.
Wybierz odpowiednich odbiorców powiadomień push
Powiadomienia push mają na celu budowanie relacji z użytkownikami – są działaniami, które wpływają na proces przekształcania ich w lojalnych klientów. W każdej kampanii marketingowej należy zadbać o segmentację klientów – nie inaczej bywa w przypadku notyfikacji push w sieci (ang. push notification network). Posiadanie bazy subskrybentów to nie wszystko, każdy użytkownik może mieć inne preferencje odnoście dostarczanych treści lub polecanych produktów.
Zanim zdecydujemy się na systematyczne tworzenie powiadomień w przeglądarce, należy posegmentować subskrybentów w zależności od celu kampanii. W przypadku treści o charakterze edukacyjnym warto przeanalizować, z jakimi artykułami zapoznawał się użytkownik i wysyłać treści o zbliżonej tematyce. Segmentacja odbiorców jest jednym z najważniejszych elementów, które pozwolą prowadzić skuteczne kampanie w sieci (ang. push notification network).
Przygotuj angażującą treść
Aby szybciej pokierować subskrybenta w dół lejka sprzedażowego i zwiększyć konwersję, warto zastanowić się nad treścią ukazywaną użytkownikowi. Przede wszystkim należy pisać zwięźle i konkretnie, przekazując tylko najistotniejsze informacje. Idealnym uzupełnieniem treści jest oczywiście grafika – obrazy przetwarzane są nawet 60 tys. razy szybciej niż tekst!