Blog PushAd

Baza wiedzy

Testy Facebooka: Czy z feedu znikną posty ze Stron?

21 października mocno zawrzało. Branżowym viralem stał się artykuł słowackiego dziennikarza, w którym opisuje diametralne zmiany w funkcjonowaniu Facebooka. Marki nie będą już mogły bezpłatnie docierać do swoich fanów? Co jest prawdą, a co tylko niepotrzebnie wywołuje panikę?

Facebook testuje podzielenie newsfeedu. W strumieniu, z którego korzystamy obecnie, nie będą pojawiać się już posty publikowane przez marki – chyba że zdecydują się na płatną reklamę. Domyślnie – jeżeli publikujesz w imieniu fanpage, Twoje posty będą trafiać do Explore Feedu. Co zostaje w głównym newsfeedzie? Treści od znajomych, dyskusje z facebookowych grup i wspomniane posty sponsorowane.

Wspomniany dziennikarz – Filip Struhárik – opowiada o efektach testów prowadzonych w sześciu krajach: Boliwii, Gwatemali, Kambodży, Serbii, Słowacji i Sri Lance.

Rozwiązanie stało się aktywne z czwartku na piątek (19-20 października), a administratorzy po raz pierwszy mogli zobaczyć tak duże spadki. Z dnia na dzień zasięg organiczny spadł o 60%, a liczba interakcji dla największych słowackich wydawców zmalała nawet kilkukrotnie. Bardzo podobny efekt wprowadzenia Explore przedstawiają dane z Gwatemali i Kambodży.

Dane, którymi dysponujemy – jak na przykład te przedstawiane przez Filipa Struhárika – w gruncie rzeczy nie są jeszcze na tyle miarodajne, by wyciągane z nich wnioski należało wdrażać we własne strategie. Od wprowadzenia Explore Feedu minęło tak niewiele czasu, że użytkownicy nie tylko nie zdążyli wyrobić sobie nawyku przeglądania tej sekcji, ale część z nich w ogóle nie jest świadoma konsekwencji wprowadzonych zmian.

Co ciekawe – pomimo dużych spadków liczby interakcji i zasięgu, w Słowacji nie odnotowano większych zmian dla witryn w zakresie ruchu, którego źródłem był Facebook. Czy Explore Feed może podnieść jakość komunikacji na linii fanpage – użytkownik?

Facebook z jednym newsfeedem nie jest medium intencjonalnym. Użytkownicy przeglądają i klikają w to, co “wpadnie im w ręce”. Stały ruch z serwisu, o którym pisze słowacki dziennikarz, jest o tyle ciekawy, że jasno pokazuje – jeżeli zbudowałeś grono zaangażowanych fanów, których rzeczywiście interesują Twoje treści, fanpage nadal będzie świetnym, skutecznym kanałem komunikacji.

Testy prowadzone są aktualnie w sześciu krajach. Choć ciekawość rozbudza pytanie o przyczynę wyboru szczęśliwej szóstki, znacznie przydatniejsza byłaby informacja na temat wprowadzenia Explore Feedu globalnie. Co na ten temat mówią przedstawiciele Facebooka?

Adam Mosseri (Head of News Feed) oficjalnie wyjaśnia, o co chodzi w prowadzonych testach i rozprawia się z dwoma mitami, które pojawiły się ze względu na błędną interpretację. Po pierwsze – Facebook obecnie nie planuje wdrażania tego rozwiązania w kolejnych krajach. Po drugie – nie ma także planów ograniczenia zasięgu bezpłatnego do zera.

Mosseri podkreśla, że kluczem jest zrozumienie użytkowników, którzy narzekają na problem w komunikacji z najbliższymi – ze względu na zalew informacjami ze stron. Warto zauważyć, że Explore to nie pierwsza możliwość segmentacji postów ze względu na rodzaj (źródło), jak np. listy zainteresowań.

Jak myślisz – czy gigant z Menlo Park wprowadzi to rozwiązanie w kolejnych krajach? Jeżeli tak – kto może na tym skorzystać?

Podobne wpisy

Jak zwiększać sprzedaż za pomocą marketing automation?

Obecnie marketing automation jest standardem w świecie e-commerce. Stosowanie automatyzacji daje ogromne możliwości nawiązywania i podtrzymywania [...] Czytaj więcej

Jak (automatycznie) wpływać na poprawę doświadczenia klienta?

Niezależnie od podejmowanych działań marketingowych, to właśnie moment zakupu weryfikuje skuteczność całego procesu. Shopping Experience to ca [...] Czytaj więcej

Jak pisać dobre wiadomości powitalne? Poradnik copywritera

Pierwsza wiadomość, którą otrzymuje użytkownik po kontakcie z marką wywiera pewne wrażenia. Mogą być pozytywne, jeżeli odbiorca poczuje się [...] Czytaj więcej