Pomimo możliwości dotarcia do ogromnej liczby osób za pomocą relatywnie taniej reklamy – zarówno w Polsce, jak i na całym świecie – niezmiennym wyzwaniem jest podnoszenie wskaźnika konwersji ponad belkę zwrotu z inwestycji. Nie ma idealnych modeli i schematów, które zawsze będą sprzedawać, ale są narzędzia, dzięki którym możesz opracować najlepszą ścieżkę od pozyskania klienta do realizacji płatności w swoim biznesie.
Przygotowaliśmy zestawienie narzędzi, które pomogą Ci wypracować bardziej satysfakcjonujący wskaźnik konwersji – poznasz ich krótką specyfikację i wyróżniające zalety. Korzystanie z większości tych narzędzi jest bezpłatne, a z ich obsługą poradzisz sobie bez wsparcia programisty – przynajmniej w zakresie najważniejszych podstawowych możliwości.
Google stanowi bardzo istotne źródło ruchu dla biznesów znajdujących się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania dla ważnych fraz. Nikt nie przegląda wyników dalej niż na 3 stronie – tak jak też mało która strona trafia tam bez dobrego SEO. Jeżeli pracujesz nad pozycją strony, pozyskujesz wartościowe linki i odpowiadasz na standardy narzucane przez Google – powinieneś też weryfikować skuteczność wybranych działań za pomocą narzędzi takich jak SEMSTORM, Ahrefs czy Google Search Console.
Oba narzędzia są płatne, ale pozwalają na analizowanie dowolnych witryn. Monitorujesz nie tylko własną – ale także konkurencyjne strony.
Warto sprawdzać także wyniki generowane przez Google Search Console – to przede wszystkim ogólna analiza widoczności i informacje na temat ręcznych działań (jak np. kary czy filtry).
Ogromny wpływ na widoczność w wyszukiwarce ma wewnętrzna optymalizacja strony – jeżeli odpowiada standardom Google’a, jest lepiej oceniana (pozycjonowana). Na przykład – w związku ze wzrostem popularności korzystania z urządzeń mobilnych, należy podnosić “mobilność” strony. Podstawowych wskazówek w tym zakresie dostarcza test optymalizacji mobilnej.
Podejmowanie decyzji w przypadku e-commerce jest znacznie prostsze dzięki zaawansowanym możliwościom analitycznym. Podstawowym źródłem informacji o użytkownikach jest Google Analytics. Jeżeli jednak chcesz zobaczyć każdy ruch i zrozumieć użytkowników – wykorzystaj Hotjar.
Implementacja Hotjara jest bardzo prosta – tak jak w przypadku Google Analytics, polega na zamieszczeniu na stronie jednego kodu.
Czasami aż trudno uwierzyć, że zmiana koloru buttona z kluczowym wezwaniem do działania może podnieść wskaźnik konwersji. Tym bardziej, jeżeli podnosi go o kilka procent.
Dzięki Google Optimize możesz eksperymentować w poszukiwaniu optymalnych rozwiązań zupełnie za darmo.
Jeżeli pierwszy eksperyment dopiero przed Tobą – rozpocznij od testów A/B. Bilans zysków (wnioski, dzięki którym podniesiesz wskaźnik konwersji) i strat (czas na przygotowanie eksperymentu) zaskoczy Cię co najmniej pozytywnie.
Jeżeli udało Ci się wypracować solidną pozycję w wyszukiwarce i wprowadzić zmiany dzięki eksperymentom z testami A/B, warto wykorzystać pozyskiwany ruch do zbudowania stałego kontaktu z odwiedzającymi dzięki PushAd.
Narzędzie dostępne jest w wersji płatnej i bezpłatnej. Pozwala tworzyć wewnętrzne testy A/B i analizować skuteczność.
Popularność zakupów przez internet stale rośnie. Jeżeli chcesz pozyskiwać nowych klientów – powinieneś szukać skutecznych rozwiązań dla marketingu. Przedstawione narzędzia pozwolą Ci na samodzielne wykorzystanie cennych możliwości w e-commerce i podniosą Twoją sprzedaż, jeżeli tylko nie zapomnisz o analizowaniu i testowaniu podejmowanych działań.