W czasach ogromnej konkurencji firm oferujących swoje usługi w przestrzeni internetowej należy korzystać z nowoczesnych narzędzi marketingowych. Idealnym wsparciem działań sprzedażowych są komunikaty push, dające możliwość utrzymania kontaktu z potencjalnymi klientami. Czym się wyróżniają i jak tworzyć komunikaty push?
Czym charakteryzują się komunikaty push?
Komunikaty push to szybka i skuteczna forma komunikacji z odbiorcami wysyłana w czasie rzeczywistym. Nawet po opuszczeniu strony internetowej użytkownicy otrzymują powiadomienia mające na celu zachęcić do ponownego odwiedzenia sklepu internetowego lub witryny. Dzięki komunikatom potencjalni klienci lub czytelnicy nie przegapią ważnej dla nich informacji lub spersonalizowanej oferty.
Komunikaty push to jedna z najpopularniejszych form komunikacji wśród marketerów. Średni CTR wynosi aż 21,8%, zyskując zdecydowaną przewagę nad newsletterami.
Co ważne, dzięki web push można wysyłać powiadomienia bez zbierania adresów e-mail czy numerów telefonów. Wystarczy jedno kliknięcie, aby potencjalny klient zapisał się do bazy subskrybentów. Niekwestionowaną zaletą jest możliwość łączenia odbiorców o tych samych preferencjach i zainteresowaniach. Ponad 29% konsumentów kupujących w sieci dokonuje zakupów pod wpływem impulsu.
Komunikaty push dają możliwość ratowania koszyków zakupowych – aż 6,1% kończy się zakupem!
Najważniejsze elementy, które przyciągną uwagę
Siłą skuteczności powiadomień jest krótki, angażujący przekaz z ofertą sklepu lub strony www. Z czego składają się komunikaty push? Najczęściej są to tytuł, krótka treść oraz kwadratowa grafika. Każde powiadomienie może przekierować odbiorcę na dowolny landing page lub stronę ze spersonalizowaną ofertą. Komunikaty push, w przeciwieństwie do banerów reklamowych na stronach internetowych, są nieagresywną formą reklamową. W zwięzły i prosty sposób informują o temacie oferty.
Użytkownicy nie chcą czytać długich reklam – nadmiar informacji w sieci powoduje, że najczęściej skanujemy treść. Ponadto komunikaty push dają wrażenie kończącego się czasu trwania oferty. Nic tak nie wpływa na potrzebę kliknięcia w link jak poczucie straty, czyli przegapienia korzystnej promocji. Warto zaznaczyć w powiadomieniach push, że promocja jest ograniczona czasowo lub ilość miejsc na wydarzenie ograniczona.
Co dają i jak tworzyć komunikaty push?
Komunikaty push wyświetlane są na ekranie komputera lub urządzenia mobilnego podczas korzystania z przeglądarki. Są kompatybilne z najpopularniejszymi przeglądarkami, czyli Chrome, Firefox, Opera, Safari oraz na urządzeniach mobilnych z systemem Android. Te prostokątne okienka pojawiają się w prawym dolnym rogu ekranu lub w przypadku urządzeń Apple w prawym górnym rogu.
Aby przygotować komunikaty push, nie ma konieczności korzystania z usług programisty – jest to niezwykle proste narzędzie, które daje ogromne możliwości każdej firmie pragnącej utrzymać kontakt z potencjalnymi klientami. Dzięki web push można tworzyć angażujące banery, wyodrębniać subskrybentów o podobnych zainteresowaniach, wysyłać powiadomienia oraz analizować statystyki i skuteczność. Konfiguracja notyfikacji push jest bardzo prosta i daje możliwość edycji treści, zmiany grafiki, adresu docelowego oraz podglądu na wszystkich formatach.