Pomimo możliwości dotarcia do ogromnej liczby osób za pomocą relatywnie taniej reklamy – zarówno w Polsce, jak i na całym świecie – niezmiennym wyzwaniem jest podnoszenie wskaźnika konwersji ponad belkę zwrotu z inwestycji. Nie ma idealnych modeli i schematów, które zawsze będą sprzedawać, ale są narzędzia, dzięki którym możesz opracować najlepszą ścieżkę od pozyskania klienta do realizacji płatności w swoim biznesie.
Przygotowaliśmy zestawienie narzędzi, które pomogą Ci wypracować bardziej satysfakcjonujący wskaźnik konwersji – poznasz ich krótką specyfikację i wyróżniające zalety. Korzystanie z większości tych narzędzi jest bezpłatne, a z ich obsługą poradzisz sobie bez wsparcia programisty – przynajmniej w zakresie najważniejszych podstawowych możliwości.
1. Monitoruj widoczność w wyszukiwarce
Google stanowi bardzo istotne źródło ruchu dla biznesów znajdujących się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania dla ważnych fraz. Nikt nie przegląda wyników dalej niż na 3 stronie – tak jak też mało która strona trafia tam bez dobrego SEO. Jeżeli pracujesz nad pozycją strony, pozyskujesz wartościowe linki i odpowiadasz na standardy narzucane przez Google – powinieneś też weryfikować skuteczność wybranych działań za pomocą narzędzi takich jak SEMSTORM, Ahrefs czy Google Search Console.
- SEMSTORM analizuje widoczność strony w wyszukiwarce. Dowiesz się, którą pozycję zajmuje Twoja strona dla konkretnych słów kluczowych i porównasz wyniki z konkurencją. SEMSTORM jest zewnętrznym narzędziem, dlatego wyniki najczęściej należy traktować szacunkowo, a nie 1:1 jak w przypadku informacji dostarczanych bezpośrednio przez Google.
- Ahrefs pozwala na bieżąco monitorować linki przychodzące do Twojego serwisu. Im więcej wartościowych linków prowadzących do strony – tym wyższa pozycja w wyszukiwarce. Dzięki Ahrefs poznasz liczbę (a także informacje o przyrostach i spadkach), rodzaj i źródło linków przychodzących.
Oba narzędzia są płatne, ale pozwalają na analizowanie dowolnych witryn. Monitorujesz nie tylko własną – ale także konkurencyjne strony.
Warto sprawdzać także wyniki generowane przez Google Search Console – to przede wszystkim ogólna analiza widoczności i informacje na temat ręcznych działań (jak np. kary czy filtry).
Ogromny wpływ na widoczność w wyszukiwarce ma wewnętrzna optymalizacja strony – jeżeli odpowiada standardom Google’a, jest lepiej oceniana (pozycjonowana). Na przykład – w związku ze wzrostem popularności korzystania z urządzeń mobilnych, należy podnosić “mobilność” strony. Podstawowych wskazówek w tym zakresie dostarcza test optymalizacji mobilnej.
2. Zbieraj informacje o odwiedzających
Podejmowanie decyzji w przypadku e-commerce jest znacznie prostsze dzięki zaawansowanym możliwościom analitycznym. Podstawowym źródłem informacji o użytkownikach jest Google Analytics. Jeżeli jednak chcesz zobaczyć każdy ruch i zrozumieć użytkowników – wykorzystaj Hotjar.
- Hotjar pozwala tworzyć ankiety, nagrywać ruch myszki i generować mapy cieplne, dzięki którym dowiesz się, gdzie klikają i co interesuje odwiedzających, a także analizuje przyczyny opuszczania strony i wskazuje niechętnie wypełniane pola w formularzach. Narzędzie pozwala analizować do 2000 sesji dziennie za darmo.
Implementacja Hotjara jest bardzo prosta – tak jak w przypadku Google Analytics, polega na zamieszczeniu na stronie jednego kodu.
3. Testuj alternatywne rozwiązania
Czasami aż trudno uwierzyć, że zmiana koloru buttona z kluczowym wezwaniem do działania może podnieść wskaźnik konwersji. Tym bardziej, jeżeli podnosi go o kilka procent.
Dzięki Google Optimize możesz eksperymentować w poszukiwaniu optymalnych rozwiązań zupełnie za darmo.
- Google Optimize pozwala tworzyć testy A/B, testy wieloczynnikowe i testy przekierowania. Warto połączyć je z Google Analytics.
Jeżeli pierwszy eksperyment dopiero przed Tobą – rozpocznij od testów A/B. Bilans zysków (wnioski, dzięki którym podniesiesz wskaźnik konwersji) i strat (czas na przygotowanie eksperymentu) zaskoczy Cię co najmniej pozytywnie.
4. Wykorzystaj ruch
Jeżeli udało Ci się wypracować solidną pozycję w wyszukiwarce i wprowadzić zmiany dzięki eksperymentom z testami A/B, warto wykorzystać pozyskiwany ruch do zbudowania stałego kontaktu z odwiedzającymi dzięki PushAd.
- PushAd wykorzystuje odwiedziny na Twojej stronie do stałego kontaktu z użytkownikami nawet po tym, jak opuszczą witrynę. Narzędzie wykorzystuje push notyfikacje, przez co jedno kliknięcie odbiorcy umożliwia Ci wyświetlanie mu klikalnych komunikatów. PushAd pozwala segmentować odbiorców i personalizować komunikaty (np. kierować je do osób, które porzuciły koszyk).
Narzędzie dostępne jest w wersji płatnej i bezpłatnej. Pozwala tworzyć wewnętrzne testy A/B i analizować skuteczność.
Popularność zakupów przez internet stale rośnie. Jeżeli chcesz pozyskiwać nowych klientów – powinieneś szukać skutecznych rozwiązań dla marketingu. Przedstawione narzędzia pozwolą Ci na samodzielne wykorzystanie cennych możliwości w e-commerce i podniosą Twoją sprzedaż, jeżeli tylko nie zapomnisz o analizowaniu i testowaniu podejmowanych działań.