Zastanawiasz się, jak zaangażować swoich odbiorców? Poznaj metodę inbound, która zrewolucjonizowała świat marketingu!Inbound marketing jest bardzo szerokim pojęciem, jednak niezależnie od wykorzystywanych narzędzi jego cel jest jeden – budowanie pozytywnych relacji z klientem, które mają wpłynąć na jego decyzje zakupowe. O czym należy pamiętać, wykorzystując strategię inbound marketing?
Czym różni się inbound marketing od outbound?
Inbound marketing, czyli marketing przychodzący, jest ukierunkowany na klienta, który wyraził zgodę na przekazywanie informacji dostosowanych do jego potrzeb. Innymi słowy inbound marketing jest to precyzyjna strategia działań reklamowych, z której odbiorcy korzystają, kiedy mają ochotę. Do strategii inbound marketing możemy zaliczyć choćby content marketing (m.in. artykuły, blogi, infografiki, raporty, wideo, podcasty, prezentacje czy e-booki), SEO, seowriting czy permission marketing.
Natomiast outbound w przeciwieństwie do inbound marketing obejmuje działania wychodzące inicjowane przez firmę, czyli m.in. marketing bezpośredni, telemarketing i masowe kampanie mailingowe. Te kierowane są do osób, które nie zawsze oczekują kontaktu ze strony firmy. Głównym celem jest budowanie świadomości marki oraz pozyskiwanie klientów poprzez reklamę i przedstawienie produktu lub usługi.
Jak wykorzystać strategię inbound?
Przede wszystkim musimy skupić się na przekazywaniu odbiorcom atrakcyjnych treści w odpowiednim miejscu i czasie. W tym przypadku niezbędne jest dokładne poznanie potencjalnego klienta i dostosowanie przekazu do jego potrzeb. Działania inbound marketing polegają na tworzeniu wielu punktów styczności z firmą – mogą to być artykuły blogowe, video, posty na Facebooku, Instagramie czy Twitterze. Wszystko sprowadza się do tego, aby zwrócić uwagę odbiorcy, ściągnąć go na stronę internetową i ostatecznie przedstawić ofertę. Klient sam może zainicjować następny kontakt, pozostawiając lead sprzedażowy np. poprzez zapisanie się do newslettera czy wyrażenie zgody na przesyłanie powiadomień push. Podstawowymi filarami marketingu przychodzącego są:
- statystyki strony – należy przede wszystkim zadbać o atrakcyjny wygląd strony oraz ciekawe treści, które przyciągną odbiorcę;
- przywiązanie do marki – warto dostarczać jak najwięcej interesującego contentu oraz przedstawiać spersonalizowane produkty lub usługi;
- konwersja – główną rolę odgrywa pierwszy kontakt odbiorcy ze stroną internetową, która musi być intuicyjna i prosta w użytkowaniu;
- mierzenie efektywności – kluczowy jest monitoring kampanii reklamowych oraz zrozumienie, jakie działania marketingowe są najbardziej efektywne.
Outbound i inbound marketing – wady i zalety
Jedną z największych wad outbound marketingu jest brak spersonalizowanego komunikatu. Przekaz reklamowy kierowany jest często do osób, które nie są zainteresowane ofertą i zwyczajnie zniechęcają się do marki. Tego typu kampanie prowadzone są na bardzo dużą skalę, co oczywiście wiąże się z dużymi kosztami i często mało zadowalającymi efektami.
Świadomość konsumentów coraz bardziej rośnie, poszukują produktów czy usług, których w danej chwili potrzebują, a źródłem informacji jest oczywiście internet. Dzięki strategii inbound możemy pozyskać zaufanie konsumentów, pomagając im zaspokoić określone potrzeby. Głównymi zaletami tej metody są brak agresywnego przekazu, zaangażowanie odbiorców i pozyskanie użytkowników rzeczywiście zainteresowanych usługami danej firmy. Dzięki tej metodzie możemy budować pozytywny wizerunek marki, edukować klientów, budować bazę subskrybentów, poprawiać pozycję w wyszukiwarkach oraz zwiększyć sprzedaż.
Czy zatem inbound marketing ma jakieś wady? Niektóre branże są bardzo nasycone wysokiej jakości treściami, co często nie pozwala się przebić mniejszym firmom. Ponadto w przypadku niektórych działań nie możemy oczekiwać natychmiastowego efektu i wzrostu przychodów.