Blog PushAd

CPC, CPM, CPL, CPA, CPS – podstawowe pojęcia marketingowca

W świecie marketingu wyróżnia się kilka metod rozliczeń reklamy internetowej. Ich wybór zależy między innymi od celu, który chcemy osiągnąć, i rodzaju kampanii marketingowej. Mogą to być cele związane z budowaniem świadomości marki, zasięgu czy nastawione na sprzedaż. Koszty mogą być naliczane za kliknięcia w reklamę, wyświetlenia jej, podjęcia akcji czy dokonania sprzedaży w sklepie internetowym. Co konkretnie oznaczają skróty CPC, CPM, CPL, CPA, CPS i kiedy poszczególne modele są najbardziej opłacalne?

CPC – koszt za kliknięcie

CPC (Cost Per Click) jest to model najchętniej wykorzystywany przez reklamodawców, ponieważ koszty naliczane są dopiero w momencie, kiedy użytkownik kliknie w reklamę, a więc jest potencjalnie zainteresowany danym produktem lub usługą. Samo wyświetlenie nie powoduje pobrania opłaty. Model CPC sprawdza się w kampaniach sprzedażowych Google Ads, pozwalając na proste zmierzenie efektywności kampanii, jak i wizerunkowych za pośrednictwem Facebook Ads.

CPM – model rozliczeń oparty na wyświetleniach

W przypadku CPM, czyli Cost Per Mille, koszty naliczane są za wyświetlenie danej reklamy przez 1000 użytkowników. Sprawdza się szczególnie, jeżeli reklamodawcom zależy na budowaniu wizerunku marki lub zdobyciu większego zasięgu. W przypadku CPM jest możliwość ustalenia górnej granicy stawki, czyli cena za 1000 wyświetleń jest ustalana przed rozpoczęciem kampanii.

CPL – opłata za wykonanie określonej akcji

Model CPL, czyli Cost Per Lead, działa podobnie jak w przypadku CPC. Tutaj jednak reklamodawca płaci tylko za wykonanie określonej akcji przez użytkownika, np. zostawi dane osobowe czy wypełni formularz na stronie internetowej. CPL, czyli koszt za kontakt, jest popularnym modelem rozliczeniowym w marketingu efektywnościowym, czyli nastawionym na konkretny efekt.

CPA – koszt za wykonanie działania

CPA (Cost Per Action) jest to model, który również sprowadza się do wykonania określonej akcji przez użytkownika. Może to być wypełnienie formularza, złożenie zamówienia czy przejście na stronę docelową. System automatycznie dopasowuje stawki, aby uzyskać jak największą liczbę konwersji. Opłata zostanie naliczona tylko w momencie wykonania danego działania.

CPS – opłata za sprzedaż

Model CPS (Cost Per Sale) jest bardzo często wykorzystywany w e-commerce, szczególnie w dużych sklepach internetowych, oferujących produkty z dużą marżą. Opłata zostaje uiszczona tylko w przypadku dokonania sprzedaży. Najczęściej niska efektywność tego modelu wiąże się z wysokimi prowizjami.

Sprawdź również: Marketing automation – co to jest?

Podobne wpisy

Segmentacja użytkowników w PushAd

Skompletowana baza odbiorców to prawdopodobnie najcenniejszy zbiór danych każdej firmy. Segmentacja jest jedną z podstawowych funkcji automatyzacj [...] Czytaj więcej

Jak osiągnąć skalowalny wzrost dzięki growth hacking i marketing automation?

Nawet małe firmy z niewielkim budżetem mogą w szybkim czasie zanotować wzrost dochodów i rozpoznawalności marki. Pomocne w tym będą marketing [...] Czytaj więcej

9 trików z Marketing Automation, z których powinna korzystać każda firma

Obecnie tradycyjne generowanie leadów może nie przynosić oczekiwanych rezultatów. Jednym z najlepszych sposobów na przyciągnięcie nowych klient [...] Czytaj więcej