Bricks and clicks jest coraz bardziej popularnym modelem sprzedażowym, który wykorzystują przede wszystkim duże przedsiębiorstwa nastawione na rozwój i budowanie silnej marki. Obecność firmy w wielu kanałach to wymóg czasów ze względu na wciąż rosnące potrzeby i oczekiwania konsumentów. Czym tak naprawdę jest bricks and clicks i jakie daje korzyści?
Czym jest model bricks and clicks?
Bricks and clicks to jeden z modeli prowadzenia przedsiębiorstwa polegający na integracji dwóch obszarów działań – internetowego i stacjonarnego. Głównie wykorzystywany jest przez duże firmy handlu detalicznego, które mają dobrze rozbudowaną sieć logistyczną. Coraz częściej model wdrażany jest przez branżę finansową, jednak fizyczne przedstawicielstwo w większym stopniu wzbudza zaufanie niż wirtualna obsługa klienta. Dotyczy to szczególnie pokoleń z generacji X, które są mniej aktywne w środowisku internetowym. Milenialsi (pokolenie Y) nie są aż tak przyzwyczajeni do tradycji, wręcz przeciwnie – wyróżnia ich większa elastyczność i otwartość na nowe technologie. Oczekują oni od przedsiębiorstw wielokanałowego doświadczenia zakupowego, łącząc wizyty w stacjonarnych sklepach i kupowanie online, również przez aplikacje mobilne.
W drugim kwartale 2020 roku udział handlu internetowego w całkowitej sprzedaży detalicznej w USA wyniósł 16,1% w porównaniu z 10,8% z analogicznym kwartałem ubiegłego roku. Zakupy online były najczęściej wybierane przez internautów pokolenia milenialsów (na poziomie 84,8%), którzy coraz częściej kupują za pośrednictwem urządzeń mobilnych.
Zastosowanie modelu bricks and clicks
Dystrybucja wielokanałowa dotyczy szczególnie dużych przedsiębiorstw, które posiadają sklepy detaliczne, a uzupełnieniem jest sklep internetowy. Jednak coraz częściej biznesy online są poszerzane o tradycyjne sklepy stacjonarne. Przykładowo, sklep budowlany może prezentować stacjonarnie produkty na zamówienie, a klient ma możliwość ustalenia warunków i zakupu drogą elektroniczną. Innym przykładem jest sklep internetowy oferujący elektronikę, gdzie wybrany produkt można odebrać w punkcie stacjonarnym. Sprzedaż internetowa generuje mniejsze koszty z uwagi na brak konieczności wynajęcia fizycznej powierzchni, jednak duże marki prowadzące handel wielokanałowy cieszą się przeważnie większym zaufaniem ze strony klientów.
Jakie są zalety dystrybucji wielokanałowej?
Z jednej strony sklepy internetowe nie muszą ponosić kosztów związanych ze stacjonarną działalnością, jednak wielokanałowość daje możliwość rozwijania silnej, bardziej rozpoznawalnej marki, a co równie ważne – handel stacjonarny wzbudza większe zaufanie wśród konsumentów. Wiele firm, które zdecydowały się na bricks and clicks, osiągnęło cele marketingowe, dowodząc sukcesu tego modelu. Aby marka rosła w siłę, musi obserwować zmiany zachodzące w świadomości konsumentów, którzy oczekują nowoczesnych rozwiązań i możliwości bezproblemowego zakupu w dowolnym kanale sprzedażowym.