Blog PushAd

Baza wiedzy

Banner subskrypcyjny & Notyfikacja powitalna

Zbieranie Subskrybentów

Na początku, po udanej integracji, najważniejszym krokiem jest ustalenie co, gdzie, jak szybko i jak często ma zapraszać Twoich użytkowników do stania się częścią bazy subskrybentów. Te opcje dostępne są w zakładce „banery subskrypcyjne” w ustawieniach projektu.

 

  1. Jak szybko po włączeniu Twojej strony chcesz, żeby wyskoczyło zaproszenie do subskrypcji. Najlepiej sprawdza się poziom 2-3 sekund, tak aby nie było to wraz z załadowaniem strony, ale też nie za późno, żeby skorzystać z zainteresowania.
  2. Jeżeli nie zostanie wyrażona  zgoda, ile czasu ma minąć zanim wyświetli się ponowne zaproszenie. Sugerujemy wartości na poziomie kilku-kilkunastu dni, tak aby zachować dobry związek z naszymi użytkownikami.
  3. Na jakich urządzeniach chcesz, aby banner się wyświetlał.

Wybór bannera

  1. Po ustaleniu tych wartości, nadszedł czas na wybranie bannera subskrypcyjnego. Do wyboru jest sześć banerów: średni w lewym dolnym rogu, bardzo duży na dolnej połowie ekranu, mały na górnym środku, baner dla integracji z własną domeną, baner własny (stworzony w kodzie html) i ostatni, systemowy.
  2. To ten ostatni jest aktywowany domyślnie i nie bez powodu, z naszego doświadczenia wynika bowiem, że sprawdza się najlepiej.
  3. Każdy banner, oprócz ostatniego, może być edytowany przez nas pod względem wyglądu. Dzięki temu możemy zmienić go tak, aby jak najlepiej odpowiadał szacie graficznej naszej strony.
  4. Jeśli uaktywnimy więcej niż jeden banner, użytkownikowi zostanie wyświetlony losowo jeden z nich.
  5. Co więcej opcją dodatkową są jeszcze tzw. Bannery własne, czyli możliwość dodania własnego, stworzonego w html zaproszenia do subskrypcji. Dla najbardziej wymagających klientów.

Komunikat Powitalny

Ostatnią zakładką w ustawieniach projektu jest „Komunikat powitalny”, to nic więcej jak pierwsza notyfikacja, która wyświetli się użytkownikowi zaraz po tym jak stanie się subskrybentem.

  1. Jak zawsze, dajemy wybór włączenia lub wyłączenia tej opcji. Z naszej strony, szczerze to polecamy, ponieważ taka notyfikacja jest świetnym sposobem na złapanie kontaktu z naszym anonimowym użytkownikiem jak również pokazanie czym są push notyfikacje.
  2. Pamiętaj o możliwości dodania innych języków, tak aby ten komunikat wyświetlał się według preferencji użytkownika (dostosowuje się wtedy do języka przeglądarki). Jeżeli języka Twojego użytkownika nie ma w tych które są notyfikacjami, domyślnie ukazuje się ta oznaczona gwiazdką.

 

Podobne wpisy

Dlaczego powiadomienia push nie docierają do odbiorców?

Aby użytkownicy otrzymywali powiadomienia push ze strony internetowej, muszą zapisać się do bazy subskrybentów. Jednak zdarza się, że pomimo su [...] Czytaj więcej

Konwersja, retencja, ROI, Opt-In… co to wszystko znaczy? Słowniczek marketera

Czy wiesz, co oznaczają podstawowe pojęcia w marketingu? Poznaj je, by tworzyć jeszcze skuteczniejsze kampanie reklamowe! W obecnych czasach market [...] Czytaj więcej

AdPop – jedno narzędzie, mnóstwo możliwości

Prowadząc sklep internetowy, na pewno borykasz się z problemem porzucanych przez klientów koszyków czy niedokończonych transakcji. Jak pokazują [...] Czytaj więcej