Jakie trendy reklamowe będą obowiązywały w 2020 roku? Które warto wprowadzić w życie, by marka zdobyła przewagę konkurencyjną? Podpowiadamy!
Najwyższa pora, aby zacząć przygotowywać się na trendy w świecie marketingu oraz z nimi eksperymentować. Wszystkie z nich mają wspólny mianownik, czyli innowacyjne i spersonalizowane podejście do komunikacji z odbiorcami. Warto rozmawiać z konsumentami w wielu kanałach – zarówno za pomocą liveczat’ów, social mediów, wiadomości mailowych, jak i poprzez push powiadomienia (ang. push advertising). Na czym jeszcze powinni skupić się marketerzy, aby marki rosły w siłę?
Marketing relacyjny
Głównym zadaniem marketingu relacyjnego jest utrzymanie już istniejących klientów poprzez zrozumienie i zaspokojenie ich potrzeb. Niezbędne jest indywidualne podejście do każdego klienta w celu zaprojektowania oferty spełniającej konkretne oczekiwania. Stali klienci zapewniają stały zysk, natomiast kampanie mające na celu pozyskanie nowych lub ich odzyskanie generują większe koszty. Kluczowe jest przeanalizowanie potrzeb klienta, a następnie zaproponowanie dodatkowych opcji do produktu (cross-selling) lub podwyższenie wartości sprzedawanego produktu (up-selling). Marketing relacyjny pozwala na wypracowanie dobrego wizerunku marki, a wszelkie podejmowane działania pomagają zarówno utrzymać stałych klientów, jak i zachęcić nowych do skorzystania z usług firmy.
Wyższy poziom obsługi klienta
Definicja obsługi klienta nie jest jednoznaczna, jednak pojęcie wciąż ewoluuje. Niegdyś koncentrowała się przede wszystkim na wysyłaniu wiadomości drogą mailową lub kontakcie telefonicznym. Obecnie nowe technologie dają nam dużo więcej możliwości. Klienci bywają niecierpliwi i oczekują rozwiązania problemów tu i teraz. Kluczowe w komunikacji z klientami są przede wszystkim szybka reakcja, profesjonalne i proklienckie podejście.
Jeszcze lepszą komunikację z odbiorcami zapewniają narzędzia marketingowe dające możliwość segmentacji klientów, określając ich preferencje i zainteresowania. Jednym z gorących trendów są kampanie push. Powiadomienia o nowej ofercie czy promocjach wysyłane są do ściśle określonej grupy docelowej. Push powiadomienia (ang. push advertising) zapewniają 24-godzinną obsługę klienta – wystarczy tylko określić czas wysyłki kampanii.
Kolejnymi narzędziami, na które warto zwrócić uwagę przy podsumowaniu strategii na 2020 rok, są livechat’y, monitoring internetu oraz ankiety satysfakcji klientów. Niezmiennie media społecznościowe są i będą dobrym kanałem komunikacji z klientami. Należy pamiętać, że prowadzone dyskusje z odbiorcami obserwowane są przez setki, a nawet tysiące internautów. To, jak przebiegnie dyskusja, może znacząco wpłynąć na opinie o marce.
Misja społeczna – eko trendy
Konsumenci często decydują się na wybór produktów czy usług marki, która wyznaje bliskie im wartości. W 2020 roku wciąż będą panować trendy związane z klimatem i zdrowiem. Marki, które wpiszą się w eko trend, mają większe szanse na zyskanie przewagi konkurencyjnej. Prowadzone kampanie dotyczące troski o środowisko stają się ważne dla coraz większej części społeczeństwa. Kolekcja obuwia z odpadów recyklingowych? Meble ze źródeł odnawialnych? Eko trendy rosną w siłę, tak jak ogólna wiedza społeczeństwa na temat dbałości o środowisko.
Kampanie zintegrowane
Omnichannel to strategia, która polega na dojrzałym zrozumieniu potrzeb klienta. Jednym z wyzwań jest rozpoznanie oczekiwań klienta we wszystkich miejscach styku – w sklepie internetowym, mediach społecznościowych, sklepie stacjonarnym, e-mail marketingu, mobile’u czy w stosunkowo młodym kanale komunikacyjnym, jakim są push powiadomienia (ang. push advertising). Należy dostarczyć spersonalizowaną ofertę we wszystkich kanałach – w tym przypadku kluczowe jest zrozumienie pokolenia kupujących wpisujących się w grupę docelową. Szczególnie pokolenie Y, czyli Milenialsi, jest otwarte na nowości technologiczne. Aktywnie korzystają z laptopa, tabletu i smartfona, oglądają wideoblogi, czytają blogi, polegają na rekomendacjach influencerów czy sami kontaktują się z markami w kanałach wirtualnych. Połączenie wszystkich kanałów marketingowych pozwala na zachowanie spójnej strategii firmy, dzięki czemu odbiorcy silniej zwiążą się z daną marką.
Influencer marketing
Influencerzy postrzegani są jako bardziej wiarygodni niż celebryci królujący przeważnie w tradycyjnych mediach, takich jak telewizja czy radio. Utożsamiamy się z ulubionymi blogerami lub vlogerami, którzy dostarczają interesujący kontent i nienachalnie promują marki. Według badań aż 70% nastolatków ufa bardziej influencerom niż celebrytom – szczególnie jeżeli są z grupy rówieśniczej. Influencerzy angażują się w interakcje w mediach społecznościowych, tworząc silne więzi ze swoją grupą fanów. Są w stanie chętniej skorzystać z porad trendsetterów niż gwiazd telewizyjnych. Influencer marketing wciąż rośnie w siłę, wpływając na przyszłe pokolenia kupujących online.
Transparentność marki
W obecnym świecie dostęp do pożądanych informacji jest banalnie prosty. Wszystkie interesujące nas dane na temat działalności firm znajdują się niemal na wyciągnięcie ręki. Jak się okazuje, marki, które grają w otwarte karty z obecnymi, jak i potencjalnymi klientami, mają bardzo dużą przewagę konkurencyjną. Transparentność to szansa na zbudowanie zaufania wśród konsumentów. Jednak jak otworzyć się przed odbiorcami? Przede wszystkim dzieląc się informacjami na temat firmy, pracowników, zmagań, osiągnięć. Prowadzenie polityki transparentności w dużym stopniu pozwala na ugruntowanie relacji z odbiorcami, a także utorowanie drogi do otwartej i szczerej komunikacji.