Jak działają notyfikacje push?
Push notyfikacje (ang. web push notification ads) to stosunkowo nowa forma komunikacji z klientem. Te krótkie powiadomienia wyświetlają się użytkownikom podczas korzystania z przeglądarki internetowej, osiągając współczynnik klikalności na poziomie ponad 20%! Jak działają notyfikacje push?
Zgoda na otrzymywanie notification ads
Podobnie jak w przypadku innych powiadomień online, również push notyfikacje wymagają zgody użytkownika na ich otrzymywanie. Pozwalają stosunkowo łatwo zbudować bazę subskrybentów – według statystyk firmy PushAd 12% użytkowników zapisuje się na listę.. Wysoka liczba subskrybentów wiąże się między innymi z faktem, iż użytkownik wyrażający zgodę na otrzymywanie komunikatów nie przekazuje swoich danych, nawet adresu email. Wystarczą dwa kliknięcia, by móc wysyłać do potencjalnego klienta powiadomienie reklamowe (ang. web push notification ads) uważane za mniej inwazyjne w porównaniu choćby do newslettera.
Push notyfikacje – zasady działania
Notyfikacje push można wysyłać do swoich subskrybentów w sposób nieograniczony. Użytkownik nie musi nawet przebywać na stronie internetowej, ponieważ nawet po jej zamknięciu może otrzymywać powiadomienia. Powiadomienia reklamowe (ang. push notification ads) współpracują ze wszystkimi popularnymi przeglądarkami internetowymi używanymi na komputerach osobistych. Najczęściej wyświetlają się w prawym dolnym rogu ekranu w postaci okienek ze zwięzłym komunikatem i niewielkim zdjęciem. Kliknięcie w okienko powoduje przekierowanie użytkownika na odpowiednią stronę. Notyfikacje push sprawdzają się nie tylko w działaniach sprzedażowych, ale również w badaniach satysfakcji klienta.
Obsługa notification ads
Obsługa notyfikacji jest bardzo prosta. W panelu PushAd wygląd powiadomień (ang.web push notification ads ) ustalamy za pomocą przejrzystego kreatora. Na bieżąco weryfikujemy, jak notyfikacje push będą prezentować się w poszczególnych przeglądarkach obsługujących notyfikacje. Przy pomocy kreatora wyposażamy powiadomienia reklamowe (ang. notification ads) także w adres docelowy z możliwością zaszycia kodów trackingowych oraz wprowadzenia kodów UTM. Następnie wskazujemy datę i godzinę wysyłki powiadomień (ang. web push notification ads). W grę wchodzi także powtarzanie powiadomień i wysyłki cykliczne. Powiadomienia możemy również automatycznie wysyłać do subskrybentów porzucających koszyk zakupowy w sklepie internetowym, przypominając o niedokończonym zamówieniu.
Notyfikacje push to narzędzie tym bardziej efektywne, im bardziej skrupulatnie monitorujemy jego skuteczność. Dobre narzędzie obsługujące notyfikacje push daje w tym zakresie szerokie możliwości. Wszystkie niezbędne dane dotyczące subskrybentów i klikalności komunikatów możemy wygodnie obejrzeć na przejrzystych wykresach. Dane opisujące notyfikacje push oraz ich skuteczność mogą zostać wyeksportowane w postaci pliku .csv.. Dzięki analizie big data dowiadujemy się, które push notyfikacje okazały się najskuteczniejsze i w jakich godzinach najlepiej wysyłać komunikaty do swoich subskrybentów.